Energetický regulační úřad včera oznámil, že nevydá cenové rozhodnutí pro obnovitelné zdroje bez notifikace Evropské komise. Úřad již dříve upozorňoval, že pokud do konce září nebude vydáno notifikační rozhodnutí Evropské komise, nebude pro dotčenou skupinu výroben podpora stanovena.

V letošním roce se tedy opakuje situace podobná té z konce minulého roku, kdy Energetický regulační úřad (ERÚ) odmítal vydat cenové rozhodnutí pro podporované zdroje bez notifikace Evropské komise. Ministerstvo průmyslu a obchodu se nechalo opakovaně slyšet, že notifikační řízení budou brzy uzavřena.

Úřad na konci loňského roku na základě nařízení vlády, ze kterého vyplývalo, že se jedná o stávající podporu, cenové rozhodnutí vydal. Podle vyjádření ERÚ však vláda uvedla mylné informace a zdroje pro přiznání nové podpory notifikaci potřebovaly.

„Pan ministr Mládek nedostál svému veřejnému příslibu, kdy opakovaně prohlašoval, že notifikace budou vyřešeny počátkem letošního roku. I když svůj příslib později posouval v čase, máme druhou polovinu září a většina notifikací stále nedorazila. ERÚ proto nemá jinou možnost, než pro nenotifikované zdroje cenová rozhodnutí nevydat.”

Alena Vitásková, předsedkyně ERÚ

Notifikační rozhodnutí pro obnovitelné zdroje jsou podle úřadu v současné době platná pouze pro výrobny zprovozněné v letech 2013 až 2015 a dále pro malé vodní elektrárny a bioplynové stanice uvedené do provozu v letošním roce.

ERÚ tak stále odmítá vypsat podporu pro obnovitelné zdroje uvedené do provozu do konce roku 2012, kombinovanou výrobu elektřiny a tepla či výrobu tepla a druhotných zdrojů. Jen za letošní rok se jedná o finanční prostředky ve výši zhruba 42 miliard Kč.

„Loni jsme ještě mohli věřit příslibům pana ministra Mládka, že notifikace jsou skutečně na cestě z Bruselu a celá záležitost se vyřeší v řádu několika týdnů, nanejvýš měsíců. Teď už to bude skoro rok, nezákonně se tu rozdělují desítky miliard na dotacích,” dodává Alena Vitásková.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *