Evropská komise podle informací serveru ICIS souhlasí s navrhovaným způsobem rozdělení německo-rakouské obchodní zóny, na kterém se před měsícem dohodli tamní regulátoři. Na začátku loňského roku přitom situace vypadala tak, že se komise staví proti rozdělení zóny. S dohodou mezi Německem a Rakouskem však nesouhlasí někteří evropští provozovatelé přenosových soustav, podle kterých tento způsob rozdělení faktickou změnu nepřinese.

Společná zóna mezi Německem a Rakouskem způsobuje největší obtíže České republice a Polsku, přes jejichž soustavy přetéká proud ze severu Německa na jih a do Rakouska. K jejímu rozdělení má dojít na začátku října příštího roku, avšak podle dohody mezi tamními regulátory má být mimo jiné zachována přenosová kapacita v minimální výši 4,9 GW.

„Dohody mezi členskými státy ohledně výpočtu přenosových kapacit mohou poskytnout důležité vyjasnění po přechodné období, než bude v rámci evropského právního rámce finalizován koordinovaný výpočet pro regionální kapacity,“ řekl serveru ICIS zdroj z Komise.

Proti společné dohodě se postavili kromě společnosti ČEPS i provozovatelé přenosových soustav na Slovensku, v Polsku, Maďarsku a Rumunsku, kteří upozorňují na absenci jakékoliv koordinace se sousedními státy a nepřijatelném zahrnutí rakousko-německé hranice do regionu středozápadní Evropy namísto regionu středovýchodní Evropy. Okolní země se rovněž obávají, že by se z dočasného řešení mohlo stát řešení trvalé.

{„country“:“CZE-A“,“type“:“TRANS“,“from“:“2017-06-01″,“to“:“2017-06-30″,“caption“:“Přes ČR proudí do Rakouska stovky MW elektřiny.“,“url“:“https://energodock.cz/oe-entsoe/get_chart_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2017-06-01″,“end_date“:“2017-06-30″}

Německo i Rakousko podle německého regulátora Bundesnetzagentur dohodu týkající se způsobu rozdělení společné zóny s okolními zeměmi konzultovaly, avšak jejich souhlas k její implementaci nepotřebují.

Se zavedením alokací pro přeshraniční toky elektrické energie na německo-rakouském profilu již v příštím roce nesouhlasí Evropská federace obchodníků s energií, která německého regulátora požádala, aby své rozhodnutí přehodnotil. Rozdělení zóny v průběhu roku by podle federace mělo neblahý dopad na celoroční kontrakty pro rok 2018, které již byly uzavřeny.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *