Francouzská vláda je připravena poskytnout EDF finanční pomoc potřebnou pro zahájení výstavby jaderné elektrárny Hinkley Point ve Velké Británii, včera to uvedl ministr hospodářství Emmanuel Macron. O výši a podobě finanční pomoci rozhodne vláda do května.

Generální ředitel EDF Jean-Bernard Lévy v dopise zaměstnancům minulý týden uvedl, že společnost nehodlá podniknout další kroky k uskutečnění projektu bez záruk francouzské vlády. Francouzská vláda, která vlastní 85 % EDF, chce projekt za každou cenu uskutečnit a zavázala se tak poskytnout finanční pomoc, jedná se o důležitý signál pro EDF.

„Pokud věříte v jadernou energetiku, nemůžete říci, že se nebudete podílet na největším jaderném projektu na světě. Neuskutečnění Hinkley Point by byla chyba,“ sdělil Macron personálu EDF během návštěvy jaderné elektrárny v Civaux ve Francii.

Macron uvedl několik variant, jak by vláda mohla EDF pomoci, mezi možnostmi je varianta navýšení kapitálu nebo přijímat dividendu v akciích namísto peněžních prostředků.

„Udělali jsme to tak letos (příjem dividendy formou akcií) a zvážíme možnost pokračovat tak i v příštích letech,“ uvedl Macron.

Ministr novinářům prozradil, že vláda o strategii a finanční pomoci EDF rozhodne do května.

Projekt Hinkley Point rozdělil představenstvo EDF na dva tábory, generální ředitel s francouzskou vládou by nejraději učinili rozhodnutí co nejdříve. Minulý týden společnost kvůli obavám o vlivu projektu na její finanční budoucnost opustil finanční ředitel Thomas Piquemal.

Předběžná podoba dvou nových bloků s reaktory EPR, které mají vzniknout v sousedství reaktorů Magnox a AGR.
Předběžná podoba Hinkley Point C – dvou nových bloků s reaktory EPR, které mají vzniknout v sousedství reaktorů Magnox a AGR. Zdroj: EDF Energy

EDF v zisku, cash flow tlačí dolů rozsáhlé investice

Ačkoliv je EDF zisková, rozsáhlé investice výrazně zatěžují její cash flow. Společnost si jen na vyplacení dividend musela v posledních letech půjčit miliardy euro, čímž navýšila svůj čistý dluh na 37 miliard euro, více než dvojnásobek své tržní hodnoty.

EDF bude také muset sehnat miliardy euro na záchranu další státní společnosti – jaderné strojírenské skupiny Areva, jejíž část zabývající se jadernými reaktory EDF převzala.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *