Nejstarší jihokorejský reaktor Kori 1 by toto pondělí oslavil 40 let od svého spuštění. Jeho provoz byl však o půlnoci z neděle na pondělí ukončen. Kori 1 se tak stal prvním jihokorejským reaktorem a zároveň symbolem přechodu země k zemnímu plynu a obnovitelným zdrojům.

Jižní Korea je pátým světově největším konzumentem jaderné energie  a jedna z mála zemí, které své jaderné technologie vyváží. Svou elektrickou spotřebu v současnosti ze 30 % pokrývá díky provozovaným jaderným reaktorů, jejich roční produkce činí 165 TWh (údaje za rok 2015). Společnosti KEPCO nedávno vyhrála zakázku na výstavbu jaderné elektrárny ve Spojených arabských emirátech.

Postupný odklon země od jádra

Skandál kolem falešných certifikátů pro náhradní díly pro JE z roku 2012 a havárie jaderné elektrárny Fukušima v sousedním Japonsku podkopaly důvěru Jihokorejců v jadernou energetiku a její veřejná podpora od té doby klesá. Současná levicová vláda navíc usiluje o zrychlení odchodu země od jaderné energie a uhlí.

Dalších 11 z celkem 25 jihokorejských jaderných reaktorů bude odstaveno do roku 2030, jakmile dosáhnou své původní projektové životnosti, přestože některé z nich by mohly usilovat o prodloužení provozní licence.

Jaderné elektrárny na území Jižní Koreje; Zdroj: KEPCO

Vzhledem k tomu, že země zatím stále pracuje na svých dlouhodobých plánech státní energetiky, není jasné, kolik reaktorů bude nahrazeno novými jadernými bloky.

Od chvíle, kdy tlakovodní JE Kori 1 s instalovaným výkonem 587 MW zahájila 19. června 1977 svůj provoz, vyrobil množství energie, které by při současné elektrické spotřebě země vystačilo zhruba na 100 dní (výpočty agentury Reuters, která čerpala data od Komise pro bezpečnost a jadernou bezpečnost).

„Cítím se smutný, protože je to jako by mi někdo řekl, že musím pohřbít své vlastní dítě v den, kdy mu bude 40 let.“ řekl 88letý Lee Chang-kun, který pracoval na elektrárně Kori 1 jako inženýr.

Reaktor byl postaven společností KEPCO a jeho design je založen na technologii zbankrotované americké společnosti Westinghouse.

Suh Kyun-ryul, profesor jaderného inženýrství na Národní univerzitě v Soulu, tvrdí, že uzavření Kori 1 rozhodlo o snižování zastoupení jaderné energie v jihokorejském energetickém mixu.

Nové příležitosti v oblasti likvidace

Ministr energetiky oficiálně uvedl, že celková likvidace jaderného bloku Kori 1 bude trvat 15 let a přijde na přibližně 644 miliard wonů (cca 13,3 miliardy korun). Někteří experti doufají, že likvidace reaktoru může pomoci Jižní Koreji připojit se k zemím jako Spojené státy, Japonsko a Německo, které v likvidaci vyřazených elektráren již mají bohaté zkušenosti.

Výstavba jaderné elektrárny Barakah od společnosti KEPCO; Zdroj: ENEC

Očekává se, že světový trh na poli vyřazování odstavených JE by podle Korejského výzkumného institutu pro atomovou energii měl do roku 2050 vzrůst až na hodnotu 980 miliard dolarů (cca 22,9 biliónů korun).

„Vyřazování jaderné elektrárny Kori 1 může sloužit jako zkušebna pro likvidaci odstavený JE,“ uvedl Kim Chang-lak, profesor jaderného inženýrství z Mezinárodní jaderné školy KEPCO. „Může nám to pomoci nabídnout standardizovanou technologii pro ostatní korejské jaderné reaktory a dostat se i na světový trh.“

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *