Novou vládou navrhovaný plán obratu v energetice Jižní Koreje by měl propagovat využívání obnovitelných zdrojů energie a zemního plynu, které by měly při výrobě elektřiny nahradit uhlí a zemní plyn. Čtvrtá největší ekonomika světa přitom v současnosti vyrábí zhruba 70 % elektřiny právě v uhelných a jaderných elektrárnách. 

Zahraniční agentura Reuters uvedla, že pokud by byl ambiciózní plán čtvrtého největšího importéra uhlí a druhého největšího importéra zkapalněného zemního plynu implementován, měl by velký dopad na dodavatele. Import LNG by mohl vzrůst o více než 50 % do roku 2030, zatímco dovoz uhlí by mohl dosáhnout vrcholu již v příštím roce.

Experti současně varují, že jakýkoliv zásah do nových uhelných a jaderných projektů, ze kterých je již řada ve fázi výstavby, by mohl ohrozit energetickou bezpečnost, vyvolat požadavky na kompenzace a způsobit růst cen elektřiny.

Agentura Reuters uvedla, že plán nové vlády je odpovědí na obavy veřejnosti ohledně znečištění ovzduší a jaderné bezpečnosti.

„Vláda nemůže upírat lidem jejich požadavky a z dlouhodobého hlediska je správné usilovat o čistou a bezpečnou energetiku. Bude zde však mnoho výzev,“ řekl Sonn Yang-Hoon, profesor ekonomiky na  Incheon National University

Důsledkem korejského obratu v energetice by měl být nárůst podílu výroby elektřiny ze zemního plynu ze současných 18 % na 27 % do roku 2030 a podílu výroby elektřiny z OZE ze zhruba 5 % na 20 %, dodal Paik Ungyu, profesor energetiky na Hanyang University, který je poradcem prezidenta Moon Jae-ina.

Nárůst podílu výroby elektřiny ze zemního plynu a OZE má pokrýt pokles podílu výroby elektřiny z uhlí ze současných 40 % na 21,8 % a z jaderných elektráren z 30 % na 21,6 %. Plán počítá s meziročním růstem spotřeby o 2,2 %.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *