Podobně jako další evropské země se i Polsko vydává cestou zavádění kapacitních mechanismů, které mají zemi zajistit dostatek elektrického výkonu pro tamní síť v nadcházejících letech. První z aukcí by měla podle serveru ICIS proběhnout v roce 2018, o rok později se má aukce otevřít i pro zahraniční výrobce.

Současný návrh kapacitního mechanismu nyní musí posoudit polský parlament a v případě jeho schválení by jako zákon vstoupil v platnost od počátku roku 2018. V příštím roce by poté měla proběhnout i první aukce, která se bude týkat zajištění rezervního výkonu mezi lety 2020 až 2023.

O rok později by se aukce měly otevřít i výrobcům na sousedních trzích, se kterými je polská soustava fyzicky propojena. V roce 2019 se tak o zajištění výkonové reverzy v Polsku budou moct ucházet elektrárny v Německu, Česku, Švédsku a Litvě.

{"country":"PL","type":"AREA","from":"2017-05-01","to":"2017-05-16","url":"https:\/\/energodock.cz\/energodock\/get_online_generation_data.php","source":"shortcode","start_date":"2017-05-01","end_date":"2017-05-16"}

Zavedení kapacitních mechanismů má přilákat do Polska nové investice do energetické infrastruktury a její modernizace a současně zamezit předčasnému uzavírání stávajících zdrojů. Cílem navrhované legislativy je zajištění bezpečných dodávek elektrické energie ve střednědobém a dlouhodobém horizontu cenově dostupným a nediskriminačním způsobem.

První aukce měla proběhnout již letos

Podle původních plánů, které Polsko představilo loni v létě, měla první aukce proběhnout již koncem letošního roku. Roční rozpočet pro kapacitní trh by se měl podle odhadů polského ministerstva energetiky z minulého roku pohybovat mezi 2 až 3 miliardami zlotých (12,6 až 18,9 mld. Kč).

Úvodní fotografie: Polská uhelná elektrárna Rybnik. Autor: Szymcar @WikipediaCommons

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *