Domů
Evropská Unie
Konec podpoře biopaliv v ČR?

Konec podpoře biopaliv v ČR?

V České republice s největší pravděpodobností dojde k ukončení daňové podpory biopaliv ze strany státu. Podle návrhu vládního hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem by se tomu mohlo stát k 30. červnu tohoto roku.

Ke konci června končí daňové zvýhodnění schválené v rámci EU, a pokud český parlament nezareaguje včas, vystavuje se Česká republika možným komplikacím. „Pokud to neuděláme, začne v České republice od 1. července nepovolená veřejná podpora, za kterou hrozí sankce EU,“ řekl Miroslav Kalousek.

Povinnost dodavatelů pohonných hmot přimíchávat biosložku do benzínu či nafty však nezanikne, a tedy nejspíše dojde k mírnému vzrůstu jejich cen. „Souhlasím s ukončením daňové podpory biopaliv, protože už nechci poslouchat Kalouskovy lži a demagogii. Stát nebude dotovat vysoko objemová biopaliva a ušetří 1,5 miliardy ročně. Zaplatí to občané a přepravní firmy v cenách. Poděkovat můžou Kalouskovi,“ uvedl Babiš.

Dalším z nástrojů pro omezení podílu biopaliv I. generace je strop ve výši 7 %, který ke konci dubna schválil Evropský parlament. V případě biopaliv se většinou hovoří o podílu energetickém, ne objemovém. Jeden litr spáleného biopaliva dodá méně energie než spálení stejného množství nafty či benzinu, tudíž při 7% energetickém podílu je objemový podíl ještě vyšší.

Podpora biopaliv byla v ČR zavedena v roce 2009 jako jeden z nástrojů k dosažení 10% energetického podílu biosložek v palivech do roku 2020, což je cíl vytyčený Evropskou unií.

V České republice jsou v současnosti nejběžněji využívána tzv. biopaliva I. generace. Jedná se o biopaliva na bázi plodin určených taktéž k výrobě potravin či krmiv, jako jsou obilí, cukrová řepa, kukuřice nebo řepka olejka. Nejčastěji se jedná o bioetanol, který se přimíchává do benzinu a metylester řepkového oleje, který je přidáván do motorové nafty.

Jinak je tomu u biopaliv II. generace, jejichž popularita neustále roste. Ta se vyrábí z čistě nepotravinářské biomasy, která může mít podobu lesních těžebních zbytků, zemědělského odpadu (sláma, seno) nebo se může jednat o energetické rostliny.

Zdroj úvodní fotografie: ephoto.sk

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se