Společnost ČEZ Distribuce buduje nové venkovní vedení 110 kilovoltů, které propojí Hlinsko s Poličkou. Výrazně posílí kapacitu distribuční sítě v této oblasti, která omezovala rozvoj firem. Celkem bude nově postaveno skoro 200 mřížových stožárů, které podle reliéfu terénu dosahují výšky až 40 metrů. Celková délka vedení bude téměř 28 kilometrů, uvedla mluvčí Skupiny ČEZ Šárka Beránková. Celkové náklady stavby nového vedení se budou pohybovat kolem 400 milionů korun.

Výstavba začala na podzim roku 2017 přípravnými pracemi jako kácením dřevin v koridoru budoucího vedení, vybudováním přeložek inženýrských sítí a technickými úpravami distribučních vedení vysokého napětí v průmyslové zóně Polička.

„Kompletní dokončení předpokládáme na konci roku 2019, ale v letošním roce bychom chtěli zprovoznit část vedení od transformovny v Hlinsku až ke katastru obce Františky,“ uvedl manažer útvaru Správa energetického majetku Ladislav Ráliš.

Současně by se měly letos zprovoznit nové kabelové rozvody vysokého napětí na území Poličky a rozvodna ve městě. Tyto navazující stavby umožní zajistit vyšší spolehlivost napájení v samotné Poličce a v celé lokalitě, díky tomu se uvolní část blokovaného příkonu.

V Poličce nedostatečná kapacita rozvodné sítě brzdí rozvoj podnikání. Firmy žádaly o větší odběr elektrické energie, distribuční síť to však nedovolovala. Město disponuje v průmyslové zóně více než deseti hektary, které už firmy zastavěly a podnikají ve svých provozovnách a výrobních halách.

Největšími podniky jsou výrobce strojů na vyfukování plastových obalů Milacron a KOH-I-NOOR Ponas, který vyrábí díly do automobilů. Radnice také plánuje plochu pro výrobu a podnikání zdvojnásobit.

Další firmy v okolí si musely na přechodnou dobu hledat náhradní řešení. Například společnost Flídr v Širokém Dole poblíž Poličky, která se zabývá kovovýrobou, lisováním plastů a distribucí hadic a zaměstnává dvě stovky lidí, si elektřinu vyráběla pomocí turbín na zemní plyn, což výrobu výrazně prodražuje.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *