Tak už se osazení větrnými turbínami dočkala i jedna z nejvýznamnějších staveb na světě – Eiffelova věž. Postarala se o to americká společnost Urban Green Energy (UGE). Na pařížskou chloubu byly instalovány dvě větrné turbíny s vertikální osou. Dle designerů mají turbíny ročně vyrobit přibližně 10 MWh elektřiny, což má pokrýt spotřebu komerčních prostor v prvním patře Eiffelovy věže. Turbíny jsou extrémně tiché a byly dokonce nabarveny na barvu shodující se s barvou věže, měly by tedy minimálně narušovat celé prostředí.

Nick Blitterswyk, výkonný ředitel UGE, prohlásil, že tento projekt představuje skvělý tah při získávání publicity celému oboru větrné energetiky. „Až návštěvníci z celého světa uvidí instalované větrné turbíny, budeme zase o krok blíže světu využívajícímu čistou a spolehlivou energii,“ dodal.

Vertikální větrné turbíny jsou instalovány ve výšce 122 metrů, kde mohou těžit z relativně stabilních větrných poryvů. Celkově je tento typ větrných turbín charakteristický nižšími výkony než běžné horizontální turbínu. Jejich výhoda spočívá v lepším zvládání změny směrů větru, se kterými se musí v městských oblastech turbíny vypořádat.

Na Eiffelově věži byla v rámci „zelené“ modernizace objektu již v minulosti instalována tepelná čerpadla, dodávající teplo do objektu. S dodávkou teplé vody pomáhá také solární termální jednotka, která pokrývá přibližně polovinu spotřeby. Věž je osvětlena úspornými LED svítidly.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *