Marže německých paroplynových elektráren pro dodávku na příští rok vystoupala v úterý podle zahraničního serveru Platts na hodnotu -1,69 EUR/MWh, a aktuálně se tak pohybuje nad marží starých černouhelných zdrojů s účinností 35 %, která je dle Platts -2,28 EUR/MWh. Za růstem marže paroplynových elektráren stojí především pokles tržní ceny zemního plynu. 

Clean spark spread (CSS) německých paroplynových elektráren s účinností 50 % se po více než roce dostal nad úroveň clean dark spread (CDS) starých černouhelných zdrojů s účinností 35 %.

Za růstem CSS stojí zejména pokles tržní ceny zemního plynu, zatímco uhelné elektrárny aktuálně doplácejí na vysokou cenu emisních povolenek a  stabilní cenu uhlí.

Vývoj marží německých elektráren. Zdroj: Platts
Vývoj marží německých elektráren. Zdroj: Platts

CDS představuje cenu elektřiny sníženou o náklady na palivo a na emisní povolenky pro elektrárny spalující černé uhlí, zohledňuje rovněž účinnost elektrárny. Nezahrnuje investiční náklady, náklady na provoz a údržbu a další náklady provozovatele. CSS představuje totožný ukazatel pro elektrárny spalující zemní plyn.

Podle Platts se průměrná účinnost německých černouhelných elektráren pohybuje kolem 40 % a účinnost moderních černouhelných bloků dosahuje až 45 %. To přispívá k udržení vyššího podílu černouhelných elektráren na úkor elektráren spalujících zemní plyn ve zdrojovém mixu Německa.

Jak je patrné z lednového zdrojového mixu Německa, černouhelné elektrárny se na výrobě elektřiny podílely z 8,6 %, zatímco elektrárny spalující zemní plyn měly 3,2% podíl.

Dominantním zdrojem elektřiny v Německu byly v lednu pevninské větrné elektrárny, které vyrobily více než 25 % elektřiny.

{"country":"GER","type":"PIE","from":"2018-01-01","to":"2018-01-31","caption":"Zdrojov\u00fd mix N\u011bmecka v leto\u0161n\u00edm lednu.","url":"https:\/\/energodock.cz\/energodock\/get_electricity_shares.php","source":"shortcode","start_date":"2018-01-01","end_date":"2018-01-31"}

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *