Německá ekonomika se podle ministra hospodářství a energetiky Petera Altmaiera v nejbližších letech neobejde bez velké části svých uhelných elektráren, a to ani navzdory pokračujícímu rozvoji obnovitelných zdrojů. Země tak bude i za 10 let potřebovat zhruba polovinu svých uhelných bloků, jelikož potřebuje více času, aby se vyrovnala s ukončením provozu jaderných elektráren.

Jaký bude osud německých uhelných elektráren stále není jasné. Přestože tamní Komise pro růst, strukturální změny a zaměstnanost měla předložit harmonogram odstavování elektráren včetně data ukončení využívání uhlí pro výrobu elektřiny již loni v listopadu, ani odklad termínu do poloviny tohoto měsíce nestačil. Další posun by tak mělo přinést její poslední zasedání, které se má konat 25. ledna.

Podle německého ministra hospodářství a energetiky bude země i nadále potřebovat své uhelné zdroje, které mají zajistit bezpečné dodávky elektrické energie a omezit růst cen elektřiny.

Německo ke konci roku 2022 rovněž uzavře své poslední jaderné bloky a k ukončení výroby elektrické energie z uhlí bude podle Altmaiera potřebovat více času než například Finsko či Francie.

Přesto by však bezpečnost dodávek elektřiny měla být dle ministra zajištěna skrze tržní prostředky, a ne kapacitní mechanismy, které by byly pro německé odběratele nákladnější.

„Elektřina bude pro naše hospodářství určitě levnější, pokud se budeme i nadále otevírat evropskému trhu s elektřinou. Pokud výstavbou přeshraničních propojení umožníme, aby do Německa mohla snadněji téct levnější elektřina z Dánska, Skandinávie i z jiných částí Evropy,“ uvedl Peter Altmaier.

Německo se podle Altmaiera o postupné otevření se evropskému trhu zasazuje v Bruselu, tak aby byla nejprve připravena všechna potřebná vedení, než k tomu dojde.

Pokud by však Německo chtělo vybudovat podmořský kabel do Norska, který by zemi během vysoké zimní poptávky umožnil dovoz elektřiny z tamních vodních elektráren, a zároveň si mělo zajistit energetickou soběstačnost, museli by Němci dle Altmaiera zaplatit za transformaci svého energetického sektoru třikrát – za rozvoj obnovitelných zdrojů, za levnou zahraniční elektřinu a za výkonovou rezervu.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *