Nizozemský startup LeydenJar, pojmenovaný podle slavné lahve, vstoupil do oblasti vývoje baterií, kde ještě nikdo předtím nebyl. Tato odnož Energetického výzkumného centra v Nizozemsku přišla s baterií, která odvážně využívá namísto uhlíku křemík. Kapacita baterie je navýšena o polovinu.

Na první pohled se jedná o velmi riskantní počin, protože chování křemíku je v případě využití v dobíjecích bateriích velmi nevhodné, jelikož dochází k smršťování a expandování materiálu, což vede k destrukci. Pokud se nicméně podaří baterii na bázi křemíku zkonstruovat při zachování přiměřené životnosti, bude nám odměnou přibližně o 50 % větší kapacita baterie oproti konvenčnímu uhlíkovému řešení.

LeydenJar tvrdí, že se svým celokřemíkovým řešením navýšili kapacitu anody desetinásobně. Tohoto výsledku dosáhli využitím speciálních technologií výroby.

Nanotechnologie kompenzují patologické chování křemíku

Křemík je nanesen na měděný substrát v nanotrubičkách o tloušťce 10 mikrometrů, což je podle LeydenJar hodnota potřebná pro komerční využití. Výsledná geometrie založená na vyplněných a prázdných místech zajišťuje dostatek prostoru pro bezpečnou expanzi křemíku při nabíjení.

V současnosti pracuje tým na novém modelu, jehož anoda by měla být celá z křemíku, rovněž by měla být testovatelná výrobci. Dále by měl model být výchozí platformou pro R&D a být tak schopný demonstrovat svůj potenciál pro možnosti výroby pro komerční účely.

Zdroj úvodní fotografie: techhydra.com

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *