Výkonem 10 MW a kapacitou 10,8 MWh se může pyšnit nově zprovozněný bateriový systém pro skladování energie v německém Feldheimu. Tamní síti přináší efekt především v podobě její stabilizace s ohledem na velký podíl výroby z obnovitelných zdrojů.

Projekt, jenž vznikl za spolupráce dvou významných společností z oblasti větrné energie Enercon a Energiequelle, je svým rozsahem největším v Německu i celé Evropě. 3360 lithium-iontových baterií poskytne dostatek energie až pro 2000 místních domácností.

„Vhodné systémy pro skladování energie jsou klíčovým požadavkem pro bezpečnost budoucích dodávek elektrické energie z větrných zdrojů. S rozsáhlým bateriovým systémem, jako je tento ve Feldheimu, již můžeme efektivním a hospodárným způsobem sehrát důležitou roli při stabilizaci sítě,“ uvedl výkonný ředitel Energiequelle Michael Raschemann

Hlavní náplní daného zařízení je poskytnutí výkonu pro udržování rovnováhy v síti. Náhlé změny výkonu v síti, způsobené velkým podílem obnovitelných zdrojů energie, mívají negativní efekt na kvalitu parametrů elektrické energie, a to především na frekvenci.

Ačkoliv se svou skladovací kapacitou nemůže rovnat přečerpávacím vodním elektrárnám, hlavní výhodou zařízení je jeho rychlost. Díky reakční době v řádu sekund může velmi pružně reagovat na změnu výkonu v síti a pomáhat tak frekvenci stabilizovat.

„Naše baterie reagují na tyto výkyvy vysoce dynamicky, čímž působí jako regulační prvek. Reakční doba v řádu sekund, rychlejší než může poskytnout jakákoliv elektrárna, je velmi zajímavá pro provozovatelé přenosových sítí, kteří jsou připraveni za výkon našich baterií zaplatit,“ uvedl již dříve projektový manažer Niklas Netzel.

Celkové náklady na projekt dosáhly 12,8 milionů euro. Společnost odhaduje, že systém bude schopen přinést výnosy až 2500 euro týdně.

Zdroj úvodní fotografie: LG Chem Europe

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *