Rosenergoatom zahájil v minulém týdnu další etapy testování u nově budovaného bloku jaderné elektrárny Leningrad II na západě Ruska. Toto testování (tzv. studené a horké zkoušky) jsou nezbytným úkonem před samotným fyzikálním spuštěním jaderné elektrárny do provozu (commissioning). Během této fáze má být provedeno přes 100 úkonů a celé testování má trvat dle předpokladu 72 dní.

Cílem testů je potvrdit spolehlivost a bezpečnost provozu nové elektrárny. Proto musí jednotlivá zařízení během testů odolat podobným tlakům, silám a teplotám jaké v něm budou i za běžného provozu. Během tzv. „studených“ zkoušek dosáhne teplota vody maximálně 120°C. Následné zkoušky (tzv. horké) probíhají po dobu více jak 100 hodin, při teplotě 260°C.

Během testů jsou provedeny termohydraulické zkoušky primárního a sekundárního okruhu. Ověřuje se například funkčnost hlavních cirkulačních čerpadel a jejich návazných systémů, které zajišťují (při běžném provozu elektrárny) oběh horké vody reaktorem. Proběhnou rovněž i vibrační zkoušky vnitřních zařízení reaktoru. Elektrárna musí následně před samotným spuštěním projít i další sadou testů a zkoušek, které zhodnotí například těsnost kontejnmentu, nebo spolehlivost systému kontroly a řízení (SKŘ).

VVER-1200 jako kandidát pro ČR

Nový reaktor typu VVER-1200 je v ČR velmi sledovaným zařízením a o zkušenosti z jeho zkoušek a provozu bude velký zájem. Jedná se totiž o jednoho z nejpravděpodobnějších „kandidátů“ při budování nových bloků JE v ČR. Jde zároveň o typově stejný reaktor jako v nedávno spuštěné JE Novoroněž II. Další VVER-1200 je v současnosti ve výstavbě v Bělorusku a počítá se s ním i pro nové JE v Maďarsku (Paks – 2) a plánované elektrárny ve Finsku (Hanhikivi), nebo v Bangladéši (Rooppur).

Elektrárny s reaktory VVER-1200 jsou pak jedny z vůbec prvních JE tzv. Genrace III+. Rusko s těmito reaktory do budoucna počítá nejen jako s náhradou za dosluhující předchozí generace reaktorů (obvykle typy VVER a RBMK), ale i jako zajímavý vývozní artikl. Leningradská JE II má pak za cíl především nahradit původní elektrárnu JE Leningradská (I), která se skládá ze 4 reaktorů kanálového typu RBMK-1000 (podobné jako byly v Černobylské JE). Nově jsou zde budované 4 bloky VVER-1200. Termín spuštění jednotlivých bloků zatím nebyl s konečnou platností uveden, ovšem první blok by se měl do komerčního provozu dostat v průběhu roku 2018.

Zdroj úvodního obrázku: ТИТАН-2

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *