Obě uhelné elektrárny v Pardubickém kraji měly minulý rok nižší emise znečišťujících látek než v roce 2014. Elektrárna Chvaletice jich vypustila u většiny sledovaných prvků a sloučenin o pět až deset procent méně, elektrárna Opatovice téměř o třetinu méně. ČTK to zjistila z údajů Integrovaného registru znečištění (IRZ), které zveřejnilo ministerstvo životního prostředí.

Podle mluvčího elektrárny Opatovice Martina Sýkory se vloni již plně projevil efekt modernizace elektrárny.

„Máme účinnější filtry, nové linky odsíření, zrekonstruované kotle a další opatření,“ uvedl Sýkora.

Výroba byla meziročně zhruba stejná. Jediné zvýšení emisí bylo v Opatovicích zaznamenáno u polétavého prachu, podle Sýkory je ale i tak hluboko pod povolenými limity.

Chvaletice
Ilustrační foto

Elektrárna Chvaletice byla vloni kvůli opravám asi měsíc mimo provoz, výroba se snížila z 3,9 terawatthodin (TWh) v roce 2014 na 3,5 TWh v roce 2015. Kromě toho mělo na snížení emisí vliv i údržba zařízení a používané palivo.

„Opravili jsme například elektroodlučovače, masivní údržbu jsme prováděli oba předchozí roky,“ řekl ČTK generální ředitel elektrárny Chvaletice Luboš Pavlas.

Meziročně elektrárna vypustila více pouze oxidů síry, Pavlas to vysvětluje vyšší obsahem tohoto prvku v používaném uhlí.

Elektrárna Chvaletice v současnosti modernizuje za 2,5 miliardy korun dva ze čtyř bloků. Úprava má zlepšit ekologické i ekonomické parametry výroby, snížit emise oxidů dusíku a prachových částic a prodloužit životnost obou bloků do roku 2030.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *