Domů
Elektřina
Oliver Wyman: Německý odklon od uhlí bude zátěžovým testem. Očekáváme silný nárůst ceny elektřiny
Hnědouhelná elektrárna Schwarze Pumpe, LEAG,. Zdroj: SPBer, Wikimedia Commons

Oliver Wyman: Německý odklon od uhlí bude zátěžovým testem. Očekáváme silný nárůst ceny elektřiny

Německý odklon od uhlí by mohl do roku 2022 vést k „silnému nárůstu“ velkoobchodních cen elektřiny v následujících. V delším horizontu se cena ustálí na cca 50 eurech/MWh vlivem rozvoje vysoce účinných plynových elektráren. Uvedla to poradenská společnost Oliver Wyman.

Odklon od uhlí bude zátěžovým testem pro vládu a dodavatele elektřiny. Podle analýzy Oliver Wyman by mohly velkoobchodní ceny elektřiny stoupnout z přibližně 40 eur za MWh v roce 2018 na 65 eur/MWh do roku 2022.

„Čas nízkých cen elektřiny je u konce. Současně s odchodem uhlí stoupá volatilita. Uvidíme cenové špičky a následné korektury,“ říká Jörg Stäglich, partner v poradenské společnosti Oliver Wyman.

Kromě toho vzroste riziko nedostatku výkonu v soustavě, protože lépe předvídatelné uhelné a jaderné elektrárny budou z energetického mixu odstaveny, uvádí analýza. Řešením problému má být navýšení instalovaného výkonu plynových elektráren a stacionárních baterií.

„Z čistě ekonomicky racionálního hlediska musíme nyní zažít renesanci plynových elektráren,“ uvedl Thomas Fritz, další z partnerů v Oliver Wyman. Varoval, že problémem může být přijetí plynových elektráren ze strany veřejnosti, protože zemní plyn je přeci jen stále fosilní palivo. „Ústřední otázkou je, do jaké míry budou plynové elektrárny společensky akceptovány a zda se plyn za pět až deset let nestane novým uhlím.“

Dle prognózy, která je založena na tzv. Dynamickém merit order modelu, který simuluje vývoj německého trhu s elektřinou, by se cena elektřiny měla v delším horizontu stabilizovat na úrovni cca 50 eur/MWh. Analýza očekává, že nárůst cen zbrzdí výstavba vysoce účinných plynových elektráren spolu s pouze mírně rostoucími cenami paliv.

Úvodní fotografie: Hnědouhelná elektrárna Schwarze Pumpe, LEAG,. Zdroj: SPBer, Wikimedia Commons

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Martin Hájek
15. říjen 2019, 14:08

Že stojí energetika ve střední Evropě před zátěžovým testem a že cena elektřiny půjde v horizontu roku 2022-2023 výrazně nahoru je i moje očekávání. Ale průměrná cena nebo baseload je u elektřiny pohled do prázdna, protože průměruje záporné ceny stejně jako ceny 300 Euro/MWh. Reálně bude velmi růst volatilita, tedy nízké ceny elektřiny budou ještě nižší a ty vysoké vzrostou klidně několikanásobně. Brzy se ukáže, že slunečníky a větrníky snědly samy sebe a musíme je dále masově dotovat, protože v období, kdy jsou pro ně příznivé podmínky, bude cena elektřiny nízká a tyto technologie se i přes pokles nákladů nezaplatí, a to už nikdy. Celá iluze o tom, že klesající nálady na fotovoltaiku jsou spásou brzy praskne pod tlakem reality. Větrníky se na souši už moc stavět nebudou, lidé jich mají nejen v Německu plné zuby. Staven na moři má smysl pro Británii, pro Německo bez přenosových kapacit už to moc smysl nedává. Až bude cena v zimě 500 Euro/MWh, tak se mnozí začnou ptát, kde se stala chyba. A první se budou ptát spotřebitelé v Německu, kteří k tomu ještě zaplatí mastnou zelenou přirážku a současně budou platit větrníkům za to, že nevyrábí.

Jan Veselý
15. říjen 2019, 14:17

Doporučuju vám tedy rozbít prasátko a začít kupovat a stavět plynové elektrárny a kogenerace. Budete bohatý. A doporučil už jste to udělat svým chlebodárcům?

A nyní bez ironie, kolísání cen je tržní signál. Pružná spotřeba, akumulace a pružná výroba se na tom mohou pěkně rozjet a celá slavná volatilita splaskne jako děravý balón. Ale zajímavé časy budou. Hlavní je ta slavný výrok ze Stopařova průvodce galaxií: "NEPROPADEJTE PANICE!!!"

petr
15. říjen 2019, 14:35

Obávám se, že pan kolega Hájek nepropadá panice, ale je spíše realistou.

Já jsem v energetice (spíše malé) 30 let a mohu říci, že stavitelé kogeneračních jednotek mají utrum v době kdy se spouští JE a žně kdy se od nich odchází.

Já kogeneračky provozuji, takže z ceny 65 euro jásám...

Takže uhlí pryč, jádro pryč a už ať je to !!!!

PS jako odpovědný člověk s poslední větou logicky nesouhlasím, byť je to pro mne konkurence, ale je to udržitelném stavu EU ekonomiky, která bez jádra půjde do prd...

Martin Hájek
15. říjen 2019, 17:02

Panice nepropadám, plynové kogenerace se staví a určitě se stavět budou. Zatím ovšem stále potřebují dost vysokou podporu a to mají zatím levný plyn a neplatí za CO2 (bavím se o plynových kogeneracích do 5 MWe). Určitě tu bude stimul pro pružnou výrobu, na tom se shodneme. Ale také bude brzy jasné, kde jsou za stávajícího stavu meze nasazení intermitentních zdrojů, na tom se asi neshodneme, ale je to tak :-).

Milan Vaněček
15. říjen 2019, 19:59

Pane Hájek, s poslední Vaší větou souhlasím a myslím, že se shodneme.

Kde jsou současné meze nasazení intermittentních zdrojů záleží na té které zemi a jejich podmínkách.

Kde jsou budoucí meze, to teprve uvidíme, ale budou rozhodně výše než nyní.

Takže zatím shoda.

Když se podíváte na vývoj Dánska či našeho souseda Německa či jižního souseda Rakouska, tak vidíte, že to není těch 5 či 10 či 15% OZE, jak před 5 či 10 lety zde hlásal pan Wagner.

Ale již teď se to blíží (a u Dánska již přesahuje) 50%.

Takže ČR se ještě dlouho nemusí bát, že by se jen trochu přiblížila té hranici 50% OZE a odcházející uhlí může nahrazovat průběžně pomocí OZE (s největším potenciálem slunce a větru).

Hlavní současné rezervy v ČR jsou ve změně myšlení a odchodu od staré RVHP energetiky. Svět se mění.

Yosorian
17. říjen 2019, 09:20

Pěkná terorie, jen by mě zajímalov, jak bude český zákazník reagovat až mu přijde faktura s něměckými nebo dánskými cenami elektřiny (dlohodobě mají nejvyšší ceny pro households v EU). Faktem je, že nikde v EU nebude odkalon od uhlí znamenat od fosilních paliv a přechod na OZE. Role plynu poroste, ceny silové elektřiny také (podle některých peer-reviewed zdrojů 2 až 3násobně) a uhelky se strčí do rezerv, kde budou spokojeně pobírat podporu. RVHP energetiku připomíná ta současná více, než si připuštíte, ani v jedné není místo pro trh.

Dalibor
15. říjen 2019, 21:14

Pan Vaněček píše nějaká čísla, ale není patrno, zda píše o instalovaném výkonu či o skutečné výrobě. Ve výše zmíněných příspěvcích se nikde neobjevuje predikce vývoje cen plynu v horizontu 5-10 let. Ceny při tomto tempu spotřeby a po odstavení jádra a uhlí vezmou brzy za své. Cena ta bude akcelerovat směrem vzhůru a to i pak cena el. energie. Pak bude renesance opět uhlí a jádra. Němci předpokládají že ceny budou vlivem výroby z VTE nízké a v době kdy minimálně fouká budou vyrábět z plynu a cena bude vysoká. V průměru tedy cena bude jen mírně vyšší. No máme se na co těšit, bo to bude zajímavý.

Milan Vaněček
15. říjen 2019, 21:33

Čísla (procentní podíl) se týkají celoroční výroby elektřiny.

Predikci ceny komodit neví nikdo. Ale vždy platí obecné pravidlo: přebytek=cena jde dolů, nedostatek=cena roste.

A konkrétně: přebytek výkonu VtE a FVE musí tlačit cenu elektřiny dolů (po velkou většinu z těch cca 8760 hodin v roce).

Různí aktivisté, spekulanti a lobysté dovedou s cenou zahýbat vzhůru.

Tanja
19. říjen 2019, 16:17

Není to až tak důležité jakým směrem budou se pohybovat ceny at už v Německu nebo v Česku. Důležitá je naše schopnost se přispusobít nově vznikajicim trendům.Už i v dnešní době máme energeticky soběstačné stavby. Je to cesta správným směrem!!!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se