Polské ministerstvo energetiky včera oznámilo, že tamní vláda přijala opatření k zablokování plánovaného odprodeje energetických aktiv společnosti EDF Polska. Skupina EDF tak nyní nebude schopna dokončit proces odprodeje svých polských aktiv, který zahájila na začátku letošního roku.

EDF v současné době drží díky svým teplárnám na polském trhu s teplem zhruba 15% podíl. V rámci své firemní strategie pro období do roku 2030 skupina hodlá oddělit aktivity své dceřiné společnosti EDF Polska spojené s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla od samostatné výroby elektrické energie.

„Rozhodnutí bylo přijato na základě faktorů spojených s energetickou bezpečností Polska,“ uvedl k rozhodnutí mluvčí polského ministerstva energetiky.

V lednu letošního roku EDF zahájila procesy spojené s odprodejem části svých aktiv. V říjnu poté EDF zahájila jednání s australským investičním fondem IFM o prodeji svých tepláren a s českým EPH o prodeji uhelné elektrárny Rybnik o výkonu téměř 1,8 GW, která pokrývá přibližně 7 % polské spotřeby elektřiny.

Polsko nyní nicméně označilo tamní aktiva EDF a Engie jako důležitá z hlediska energetické bezpečnosti země, čímž zabránila jejich potenciálnímu odprodeji.

„Skupina EDF lituje tohoto rozhodnutí, které jí znemožňuje vykonávat její legitimní akcionářská práva, zejména právo dokončit probíhající procesy odprodeje aktiv EPH a IFM,“ komentovala kroky polské vlády skupina EDF.

Úvodní fotografie: Polská uhelná elektrárna Rybnik, autor: Szymcar @WikipediaCommons

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *