První blok jaderné elektrárny Dukovany dnes obnovil svůj provoz. Odstávka, jež měla původně trvat necelé dva měsíce, se z důvodu rentgenové kontroly svárů protáhla na 167 dní. Dodávky elektrické energie do sítě by měl první blok zahájit v průběhu zítřejšího dne. Do konce týdne by měl svůj provoz obnovit rovněž druhý výrobní blok.

Provoz prvního bloku byl přerušen již v srpnu minulého roku v rámci pravidelné odstávky. 17. září však musely být odstaveny i druhý a třetí blok z důvodu nedostatečné kvality rentgenových snímků, ze kterých nebylo možné prokázat stav svarových spojů na systémech.

V průběhu prodloužené odstávky byly provedeny vysokotlaké zkoušky na hodnotu přetlaku 130 kPa a zkoušky těsnosti hermetických prostor elektrárny, jež prokázaly připravenost bloků JE Dukovany k obnovení dlouhodobého provozu. Kromě prvního výrobního bloku bude opětovně uveden do provozu i blok druhý, který byl odstaven po dobu 148 dní.

„Důvodem takto vysoké hodnoty bylo reálné ověření odolnosti celého kontejnmentu proti maximální projektové havárii pro právě probíhající řízení o dalším dlouhodobém provozu bloku. Všechny naměřené hodnoty byly výrazně pod stanovenými limitními hodnotami.“
Miloš Štěpanovský, ředitel elektrárny JE Dukovany

Skupina ČEZ vyčíslila škodu vzniklou v důsledku nekvalitního provedení rentgenových snímků za rok 2015 na 2,5 miliardy Kč. Na vině je dle ČEZu hlavní dodavatel Škoda Jaderné strojírenství, po němž hodlá požadovat plnou náhradu škody.

Během odstávky prvního výrobního bloku byla rovněž uskutečněna výměna části paliva a částečná modernizace, jež by měly vést ke zvýšení bezpečnosti provozu elektrárny a umožnit tak prodloužení životnosti elektrárny.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *