Rusko oznámilo začátek komerčního provozu svého prvního jaderného reaktoru VVER-1200. Blok číslo 1 Novovoroněžské jaderné elektrárny, někdy označovaný jako Novovoroněž 6, vstoupil do komerčního provozu v pondělí.

Novovoroněž 6 je tlakovodní reaktor typu VVER 1200/392M, jehož netto výkon je 1114 MWe. Jedná se o první z 2 takovýchto reaktorů, které mají dohromady tvořit jadernou elektrárnu Novovoroněž II. Výstavba 1. a 2. bloku započala v červnu 2008 a červenci 2009.

Novovoroněž 6 byl k síti připojen již na začátku srpna minulého roku. Ruským státem vlastněná společnost Rosatom ale oznámila začátek komerčního provozu až tento týden. Stalo se tak po povolení zařadit elektrickou energii vyrobenou reaktorem na ruský velkoobchodní trh s elektřinou.

Příkaz započít s komerčním provozem vydal 27. února generální ředitel Rosenergoatomu Andrej Petrov. Tomuto aktu předcházelo vydání certifikátu o shodě projektové dokumentace bloku, technických a regulačních předpisů, včetně požadavků na energetickou efektivitu regulátorem Rostekhnadzor.

V momentu vstupu do komerčního režimu reaktor vyrobil již 1,7 TWh elektřiny

Blok začal dodávat energii do sítě 5. srpna 2016. Podle Rosatomu všechny inspekce a testy provedené během jeho zkušebního provozu, které byly provedené při různých výkonech a různých provozních režimech, byly úspěšně dokončeny. 23. února pak byly ukončeny rozsáhlé testy prováděné během patnáctidenního provozu při plném výkonu, které „potvrdily schopnost bloku snášet toto zatížení v souladu se svými technickými parametry.“

„Personál jaderné elektrárny Novovoroněž by měl být hrdý na započatí komerčního provozu reaktoru VVER-1200. Přeji Vašemu týmu dlouhý a bezpečný provoz nového reaktoru.“ – Jacques Regaldo, předseda Světové asociace jaderných operátorů.

Zdroj úvodního obrázku : IAEA Imagebank

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *