Legislativní rada vlády (LRV) dnes doporučila stáhnout návrh věcného záměru o zapojení obcí do výběru lokality hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. ČTK to sdělil Jiří Souček z kabinetu ministra Jana Chvojky (ČSSD). Chvojka, který na konci listopadu nahradil ve funkci ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu odvolaného Jiřího Dienstbiera, řídil dnes jednání LRV poprvé.

Věcný záměr zákona o zapojení obcí do procesu výběru lokalit hlubinného úložiště předkládá ministerstvo průmyslu a obchodu. Má posílit postavení obcí v rozhodovacím procesu výběru lokality pro úložiště. O finálním umístění úložiště by měla vláda rozhodnout do roku 2025. Jeho provoz by pak měl začít po roce 2065.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) dnes v Litoměřicích sdělil, že stát chce nadále provádět průzkum ve všech sedmi lokalitách, které byly pro hlubinné úložiště vytipovány. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) požádala ministerstvo životního prostředí o prodloužení možnosti jejich výzkumu o další dva roky.

V polovině července přitom ministr uvedl, že nebude usilovat o prodloužení průzkumu ve všech vytipovaných oblastech a chce se soustředit na lokality Horka a Kraví hora na Vysočině.

„Tento návrh nenašel pochopení,“ uvedl však dnes.

Odstavení jaderných elektráren Německo
Ilustrační foto

Starosta Chanovic na Klatovsku Petr Klásek, který je mluvčím Platformy proti hlubinnému úložišti, uvedl, že obce jsou postupem znepokojeny. Ve všech sedmi lokalitách podalo už dřív 18 obcí a šest spolků žaloby proti stanoveným průzkumným územím.

Průzkum potenciálních lokalit pro vybudování trvalého hlubinného úložiště jaderného odpadu se týká Čertovky na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březového potoka poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdalény na Táborsku, Čihadla na Jindřichohradecku, Hrádku na Jihlavsku, Horky na Třebíčsku a Kraví Hory na Žďársku.

LRV měla dnes na programu také projednání novely zákona o myslivosti a návrhu zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s ochranou oznamovatelů podezření na protiprávní jednání. Souček uvedl, že projednávání obou bodů rada přerušila.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *