Bulharsko požádalo v pondělí o mimořádnou dodávku elektřiny od sousedního Rumunska. To ale žádosti nevyhovělo, protože se země sama pohybovala na hranici svých možností.

Mimořádná situace, kdy Bulharsko bylo donuceno přistoupit k jednomu z nejzazších kroků a požádat o pomoc svého souseda, byla způsobena souhrou několika faktorů, které se sešly v jeden moment. Jde o problémy v samotném distribučním systému, zhoršené počasí a zvýšenou spotřebu elektřiny. Na jihovýchodě Evropy panují stejně jako u nás mrazy již od minulého týdne.

V pondělí večer v 19 hodin kulminovala hodinová spotřeba elektrické energie v Bulharsku na 7 700 MWh, což je rekordní spotřeba za posledních 20 let.

Dle rumunského ministra energetiky nemohli Bulharsku pomoci, protože se sami potýkali s problémem zvýšené spotřeby elektřiny kvůli špatnému počasí. Také uvedl, že spotřeba se dostala ve špičce až na 9 500 MW, zatímco spotřeba plynu se zastavila na hodnotě 74 mil. kubíků/den, čím překročila dosavadní rekordní  spotřebu o téměř 3 mil. kubíků.

“Když se vezme v potaz, v jaké situaci se nacházelo samo Rumunsko, nemohli jsme žádosti vyhovět, a tak jsme museli říci, že jim nejsme schopni pomoci.”

Florian-Toma Petcu, rumunský ministr energetiky.

Pro srovnání ČR, která má poloviční počet obyvatel, měla v roce 2015 maximum 9. února s hodnotou 10 850 MW. Zároveň kvůli počasí byl minulý pátek odstaven jeden blok jaderné elektrárny. Jinak všeobecně chladné počasí přispívá ke zvýšení produkce z jaderných zdrojů.

Bulharsko očekává tyto dny nejnižší teploty a to okolo 20 °C pod nulou. Sněhová vichřice minulý týden odřízla od proudu více než 770 bulharských měst.

Posílí zimní balíček bezpečnost dodávek?

V souvislosti se zimním balíčkem Evropské komise, kde se předpokládá větší provázanost systémů, je otázka, zda se takovýmto situacím do budoucna bude EU spíše vyhýbat, či zda povinnost sdílet zálohy a tudíž i riziko s jinými státy nepovede ke zhoršení stability a bezpečnosti dodávek elektřiny.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *