Rusko vypisuje zatím největší aukci na obnovitelné zdroje energie. Země se snaží zadat zakázky na nákup 1,9 GW výkonu, a tím přilákat zahraniční investice na podporu domácího trhu. Aukce probíhá od 29. května až do 9. června ve dvou etapách. Účastníci mohli začít předkládat své nabídky v pondělí s očekávaným rozhodnutím vlády v nejbližší době.

Veřejné řízení zahájené v pondělí přilákalo zájem Fortum Oyj, největší finské energetické společnosti, která je kvalifikována k účasti v aukci. Enel SpA se také může zúčastnit.

„Rusko bylo dlouhá léta na světové špičce v oblasti energetiky a nyní má příležitost rozšířit své pole působnosti o obnovitelné zdroje energie. Rozvoj obnovitelných zdrojů může významně přispět k ekonomickým cílům země, jako je hospodářský růst a zaměstnanost“, uvedl Adnan Amin, generální ředitel Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii.

Ruská vláda přijala v letech 2012 a 2014 soubor striktních nařízení, aby podpořila vytváření pracovních míst. Obnovitelné zdroje nemohou být instalovány, pokud není určité procento komponentů vyráběno lokálně a tato hodnota každoročně roste. Vzhledem k tomu, že v současné době žádná firma nevyrábí větrné elektrárny v Rusku, tak dochází ke zpomalování průmyslu. Na rok 2017 je procentuální zastoupení stanoveno na 40 %.

Rusko je příznivější pro výrobu energie z větru a vody

Státní jaderná společnost Rosatom nedávno uvedla, že obnoví stávající továrny na výrobu turbín, což bude znamenat obrat v tomto odvětví. Společnost usilovala o založení partnerství s některými předními evropskými výrobci, přičemž podle Rosatomu projevily zájem například společnosti Siemens, General Electric a Vestas Wind Systems. V únoru Rosatom uzavřel dohodu s Lagerwey Wind BV, menším nizozemským výrobcem.

Prostředí Ruska je příznivější pro větrnou a vodní energii než pro solární systémy. Finská energetická společnost Fortum Oyj staví v současné době větrnou elektrárnu o elektrickém výkonu 35 MWe v Uljanovsku, ležícím východně od Moskvy. V roce 2015 získala stavební povolení, kdy byla pravidla o místním zastoupení výroby komponentů méně přísná.

Pro náš projekt v Uljanovsku byla cena velmi vysoká. Záleží na tom, jaký je směnný kurz rubl-euro, ale i tak to bylo více než 150 eur za MWh“, uvádí finanční ředitel společnosti Fortum Markus Rauramo.

To jsou o 70 % vyšší náklady než průměrné náklady na větrné elektrárny v Evropě, ukazují údaje z Bloomberg New Energy Finance.

Společnost Fortum nedávno vstoupila do společného podniku s ruskou investiční společností Rusnano OAO, která je vlastněná státem. Finská společnost uvedla, že jejím dlouhodobým plánem je vybudovat přibližně 500 MW výkonu ve větrných elektrárnách.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *