Domů
Elektřina
Slovenské JE ohrožuje výše poplatku do fondu na jejich odstavování
První československá jaderná elektrárna - Jaslovské Bohunice. Zdroj: Javys

Slovenské JE ohrožuje výše poplatku do fondu na jejich odstavování

Společnost Slovenské elektrárne (SE), do které loni vstoupil český EPH, požaduje dle portálu energia.sk změny v zákoně o Národním jaderném fondu. Aktuální výše poplatků do jaderného fondu podle SE neodpovídá současné tržní situaci a ohrožuje finanční zdraví již běžících jaderných elektráren.

Vstup EPH do Slovenských elektrární odstartoval proces racionalizace, který se ovšem primárně nezaměřuje na propouštění lidí. Snaha o snižování nákladů se soustředí na náklady, jenž přímo nesouvisí s výrobou. Jednou z oblastí, kde se SE snaží ušetřit, jsou právě náklady na zadní palivový cyklus, kam patří náklady související s vyhořelým palivem od okamžiku jeho vyvezení z reaktoru.

„Hlavní pozornost se aktuálně zaměřuje především na dostavbu JE Mochovce. Je však nutné brát v úvahu také situaci ostatních čtyř již provozovaných slovenských jaderných bloků. Hledáme způsoby, jakými by bylo možné snížit náklady na jejich provoz, protože v této chvíli jsme s již provozovanými jadernými bloky na hranici rentability,“ upozorňuje Bohumil Kratochvíl, předseda představenstva SE.

Slovenské elektrárne vedou se státem jednání o možné novele zákona o Národním jaderném fondu, která by upravovala výši poplatků. Pokud by poplatky zůstaly na současné úrovni, hrozil by podle Bohumila Kratochvíla společnosti SE konkurz.

Navrhované řešení, které může nepříznivou situaci stabilizovat, je odložení plateb do jaderného fondu z již běžících bloků do doby, než budou uvedeny do provozu oba nové bloky JE Mochovce. V minulosti, kdy byla cena elektřiny 60 €/MWh a vyšší, nebyl pro SE problém s plněním fondů. Za podmínek, které panují na trhu s elektřinou v souvislosti s nástupem dotovaných obnovitelných nyní, však začíná být pro SE tvorba těchto fondů značně problematická.

Zdroje příjmů jaderného fondu

Slovenský Národní jaderný fond má dva zdroje příjmů. Prvním je poplatek od Slovenských elektrární, který se skládá z fixní částky za instalovaný megawatt a variabilní složky ve výši 5,95 % z tržeb za prodanou elektřinu vyrobenou jadernou elektrárnou za rok.

Každá ze slovenský JE má svůj vlastní účet, na kterém se tyto prostředky hromadí. V loňském roce bylo takto do fondu odvedeno 60,18 milionů euro (1,6 mld. Kč).

Druhým zdrojem příjmů je pak poplatek, který účtují provozovatelé přenosové a distribuční soustavy všem spotřebitelům.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Dušan
24. červen 2017, 15:20

Nový majiteľ SE vedel pred kúpou, aké sú odvody do fondu. Cena baseload je v súčasnosti cca o 5 €/MWh vyššia ako v čase kúpy Slovenských elektrární. Takže ak to nebol problém v roku 2016, pri aktuálnych cenách je to asi menej závažnejší problém.

C
24. červen 2017, 18:20

Je možné že SE jsou finančně na hraně pro výdaje na dostavbu JE Mochovce a snaží se najít jakkoliv místo kde ušetřit, zde zjevně i poplatky do vyřazovacího fondu. Pokud jsou SE opravdu ve špatné situaci pak ani tato redukce nemusí nutně znamenat řešení situace a v budoucnu můžeme být svědky žádosti o dotaci do již zaplacených (oficiálně), běžících bloků. To by mohlo tvořit nebezpečný precedent, čemuž by bylo dobré se co největším obloukem vyhnout.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se