Domů
Elektrárny v ČR
Solární asociace: Zájem o solární zdroje se letos zdvojnásobil
Solární panely
Solární panely. Zdroj: public domain

Solární asociace: Zájem o solární zdroje se letos zdvojnásobil

Elektrárny v ČR
13 komentářů
11. prosinec 2018, 12:12
ČTK

Zájem Čechů o podporu instalací solárních zdrojů v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám (NZÚ) se meziročně zdvojnásobil. Na dnešním setkání s novináři to uvedli zástupci Solární asociace. Vyplývá to podle nich z dat o počtu proplacených žádostí za 11 měsíců letošního roku, které asociace získala ze Státního fondu pro životní prostředí (SFŽP). Dosud bylo letos proplaceno více než 1500 žádostí na solární zdroje a nový instalovaný výkon překročil šest megawattů (MW), což je dvakrát více než minulý rok, uvedla asociace.

Mluvčí SFŽP ČR Lucie Früblingová ČTK řekla, že celkem bylo loni v rámci NZÚ proplaceno 7114 žádostí v celkovém objemu dotací 1,58 miliardy korun, včetně žádostí například na zateplení domů.

„V letošním roce bylo dosud proplaceno 6790 žádostí v celkovém objemu dotací 1,45 miliardy korun. Toto číslo do konce roku ještě poroste, jelikož prakticky každý den přibývají nově proplacené žádosti,“ dodala.

Kromě dotací na solární instalace lze peníze z programu využít například na zateplení domu nebo na stavbu nového rodinného domu s nízkou energetickou náročností.

Solární asociace dále uvedla, že podle dat od distribučních společností bylo za tři čtvrtletí letošního roku do sítě připojeno téměř sedm MW nových fotovoltaických elektráren. Vedle obytných budov podpořených programem Nová zelená úsporám jde o projekty na střechách firem, které mohly získat podporu v rámci programu OP PIK ministerstva průmyslu, podotkla.

„Očekáváme, že příští rok bude zájem o solární řešení dál posilovat,“ dodala výkonná ředitelka asociace Veronika Hamáčková.

Celkový instalovaný výkon solárních elektráren v ČR od roku 2012 prakticky stagnuje, nebo roste jen velmi mírně. V celém Česku bylo podle dat Energetického regulačního úřadu na konci září instalováno asi 2050 MW zdrojů, které energii ze Slunce vyrábějí.

Během takzvaného solárního boomu na přelomu desetiletí se instalovaný objem solárních elektráren v ČR zvýšil za rok víc než čtyřnásobně, a to z 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010.

V rámci programu Nová zelená úsporám mohou domácnosti získat podporu na pořízení střešní solární elektrárny i baterie. Podpora se liší dle velikosti instalace a druhu využití energie.

Na fotovoltaické systémy pro ohřev vody lze získat podporu od 35.000 korun. Fotovoltaické systémy s akumulací elektrické energie mohou čerpat podpora až 150.000 korun.

Solární asociace dnes také představila studii, která mapuje potenciál výroby elektřiny ze Slunce v ČR. Z kalkulací, které vypracovala konzultační společnosti EGÚ Brno, vyplývá, že technický potenciál dosahuje 39 gigawattů (GW). Jsou do něj zahrnuty možnosti instalací solárních panelů na střechách a fasádách i stavba projektů fotovoltaických elektráren na brownfieldech.

„V rámci ekonomického, tedy realizovatelného potenciálu pak lze podle propočtů studie počítat s růstem instalovaného výkonu solárních elektráren na 3,5 gigawattu v roce 2030 a 5,5 gigawattu v roce 2040,“ dodala asociace.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
petrik
11. prosinec 2018, 17:01

Ocekavat muze,ale pozdrazeni CEZu malych spotrebitelu elektriny si to na strechu nikdo neda. V Cesku je to vsechno postavene na hlavu,+++ spotrebice jsou tez neprodejne,jsou usporne a zbytecne drahe,to se asi panu ministrovi libit nebude......

Qwertz
12. prosinec 2018, 07:38

Dovoluji si tvrdit pravy opak. Jedine blazen si necha penize v bankach. Nejlepsi investice je mit penize "na strese" kde generuji zisk vyssi nez 10%. V mem pripade bych za elektrinu platil AU$ 500/mesic ale platim cca. AU$50/mesic diky penezum prave "na strese". Vse to diky DIY (Do it yourself). Chcete polemisovat?

Emil
12. prosinec 2018, 08:55

Jako reprezentant té části populace, která nežije v Austrálii ale v ČR (o které je mimochodem článek a o které evidentně mluvil pan petrik), a která neplatí za elektřinu v přepočtu 100.000 Kč ročně, a neplatí ani desetinu této částky, si dovolím odpovědět, že polemizovat nechci.

Petr.Č
12. prosinec 2018, 09:12

Tu je příklad z ČR jižně od Prahy http://www.mojeelektrarna.cz/moje-elektrarna.php

petrik
12. prosinec 2018, 17:51

Ta FVE je hezka vec, ale nesmi se nic pokazit, z 10 let je razem vic a hlavne ,jak jsem psal CEZ zdrazil elektrinu s malym odberem ,takze cim vic usetrim, tim vic CEZu klesne ZISK a tim vic CEZ zdrazi maloodberatelum elekrtinu.Zacarovany kruh, chybi poradne pevne zakony!!! Casem to muzou i zdanit. Jak nachytaly na tepelna cerpadla a uz uvazuji o zvyseni elektriny na sazbu TC.Automaticke kotle na uhli a uz chteji uhli zakazat a topit predrazenyma peletkama.Takze na dobrych vecech chteji vsichni mocni zbohatnout.

Emil
12. prosinec 2018, 19:04

V první řadě v tom příkladu chybí pořizovací cena instalace, navíc je to sestavené podle všeho doma na koleni, tzn. není v tom započítána vlastní práce a čas strávený získáním know-how, zjevně je počítána návratnost pro nadšence, který si to sám postaví.

Ve druhé řadě to vůbec neodpovídá tomu, co jsem psal já, tedy účet za elektřinu do 10.000 Kč ročně. Jen roční úspora je odhadována na 1,5 násobek částky, kterou teď celkově platím za elektřinu. Navíc cituji: "Elektrárna je pár dní v provozu", takže o tom výpočtu roční úspory si dovolím silně pochybovat.

Jediné, v čem souhlasím, že by to za určité konstelace mohlo dávat ekonomický smysl, je využití pro napájení klimatizace, protože špička spotřeby se u ní dobře kryje se špičkou výroby FVE. Tu ovšem nepotřebuji ani neplánuji.

Navíc, jak už bylo zmíněno v diskuzi: "Z Vámi uvedené úspory ve spotřebě a úspory v Kč se zdá, že platíte za elektřinu cca 5250 Kč/MWh". Bez komentáře.

Mimochodem, cituji: "Je však nutné dodržet postup aby pračka a myčka nepracovaly současně", takové věci opravdu odmítám řešit.

Milan Vaněček
12. prosinec 2018, 09:45

Emile teď se musím zastat Qwertz, Vy nebo Vaše děti zřejmě nebydlí v satelitu za Prahou. Když máte vše v energeticky úsporném domku (včetně topeni) na elektřinu a druhé auto jen na jízdy po Praze (rozvoz dětí, cesta do práce) tak jste v té cílové skupině co si bude pořizovat fotovoltaiku na střeše i jako příští druhé auto elektromobil, i když tím ušetří méně než 100 tisíc ročně.

Emil
12. prosinec 2018, 10:26

Pane Vaněčku, my i mé děti bydlíme v satelitu u jiného krajského města. Předpokládám, že uznáte, že na spotřebu energií nebude mít vliv, že to krajské město není zrovna Praha.

Elektřinou netopím, ale i s vytápěním se zatím v pohodě vejdu do 2000 Kč měsíčně. Ukažte mi tedy komerční nabídku fotovoltaiky s nějakou rozumnou návratností. Myslím pochopitelně v současnosti. Koupi elektromobilu v jejich současném stupni vývoje rozhodně neplánuji.

Milan Vaněček
12. prosinec 2018, 10:59

Říkám všem počkejte, zatím je to předražené přibližně o tu výši státní podpory. Zatím skutečné tržní konkurenční ceny nejsou, počkejte tak na 2020-2.

Emil
12. prosinec 2018, 11:06

Tak tuto Vaši radu jsem ochoten poslechnout do puntíku. A klidně i řádově déle než do roku 2022. V tomto případě mi čekání jde velice dobře.

Ondra
12. prosinec 2018, 11:18

Pane Vaněčku střešní fotovoltaiky v ČR instaluje spousta firem. To chcete říct že se úplně všechny domluvily a maj nastřelený ceny o státní podporu? S tím by jste měl rychle běžet na ÚOHS :)

Milan Vaněček
12. prosinec 2018, 15:59

Ještě to nedělají velkoseriově, jako Baťa cvičky ....

Myslím že se to s časem rozjede.

Ondra
12. prosinec 2018, 17:48

A co víc by se podle Vás mělo dělat velkosériově? Vždyť panely, střídače, nosný konstrukce, kabeláž a v podstatě veškerý komponenty se snad takhle dělaj ne? Jedinej projekt se musí udělat pro konkrétní střechu ale to je hodně malá část celkový ceny - zkušenej projektant nabouchá pár údajů do SW a má to za chvilku hotový. Jenže já asi nejsem insider tak tomu nerozumim … :(

Tož tak

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se