Švýcarský provozovatel přenosové soustavy Swissgrid se dohodl společně s dalšími provozovateli sítí v zemích střední a západní Evropy na možnosti omezení vývozu elektrické energie do sousední Francie. Švýcarsko chce dočasným opatřením zajistit energetickou bezpečnost vlastní sítě během této zimy, trvalé řešení pro další zimy by mělo být představeno v následujícím roce.

Možné problémy s bezpečností provozu švýcarské elektroenergetické soustavy za extrémních zimních podmínek společnost Swissgrid prezentovala již letos v létě během setkání Pentalaterálního energetického fóra, která má za úkol usnadnit integraci energetických trhů a pomoci se zajištěním bezpečných dodávek elektřiny v Německu, Francii, Švýcarsku, Rakousku a zemích Beneluxu. Na fakt, že velká část evropských zemí by v případě příchodu mrazivého počasí nemusela být schopná pokrýt svou poptávku po elektřině vlastními zdroji bez využití strategických rezerv upozorňuje i sdružení evropských provozovatelů přenosových sítí ENTSO-E ve svém výhledu pro letošní zimu.

Provozovatelé přenosových soustav v zemích střední a západní Evropy (CWE) se shodli, že jediným pragmatickým a krátkodobým opatřením pro zajištění bezpečného provozu soustav během této zimy je zavedení možnosti dočasného omezení dovozu elektrické energie do Francie na žádost švýcarského provozovatele sítě Swissgrid.

Omezení dovozu má však několik podmínek a může být využito pouze v případě, kdy Swissgrid vyčerpá všechna ostatní dostupná opatření. Dovoz ze Švýcarska může být rovněž omezen pouze v případě, kdy se očekává, že dovoz Francie z regionu CWE bude vyšší než 6,5 GW a zároveň bude elektřinu dovážet i Belgie. Celkově bude omezení limitováno na 1000 MW.

Omezení dovozu do Francie může být využito celodenně pouze během nedělí, v průběhu ostatních dní pouze mezi 1. a 5. hodinou. Dále může být import mezi listopadem a dubnem omezen celkově po dobu 100 hodin, při vyčerpání tohoto časového fondu již další omezování dovozu nebude dovoleno. V případě provozních problémů může francouzská RTE žádost Swissgrid zamítnout, a to bez možnosti odvolání.

Trvalé řešení pro zajištění bezpečného provozu švýcarské soustavy bude Swissgrid hledat ve spolupráci s ostatními provozovateli sítí v regionu CWE. Práce na přípravě řešení by měly začít po lednu 2019 a připraveno by mělo být již na zimu 2019/2020.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *