Bulharsko by mohlo zahájit tendr na výběr strategického investora pro projekt jaderné elektrárny Belene ještě do konce letošního roku. Podmínkou je, že plán schválí parlament. Uvedla to dnes ministryně energetiky Temenužka Petkovová. Odhadované náklady na projekt činí nejméně deset miliard eur (258,3 miliardy Kč).

Bulharsko v červnu zrušilo šestiletý zákaz na rozvoj projektu elektrárny o výkonu 2000 megawattů v Belene a požádalo ministryni, aby do konce října připravila postup pro výběr strategického investora.

„Procedura je v závěrečné fázi. Pokud to schválí parlament, může výběr strategického investora začít do konce roku,“ citovalo ministerstvo vyjádření Petkovové na schůzce s generálním ředitelem ruské společnosti Rosatom Alexejem Lichačovem.

Jaderné elektrárny v německu
Ilustrační foto

Ten uvedl, že jeho firma posoudí možnosti účasti na projektu.

Zájem o projekt má také čínská státní jaderná společnost CNNC. Bulharsko vyzvalo k účasti i francouzskou firmu Framatome, divizi státní energetické společnosti EDF.

Bulharsko zrušilo projekt elektrárny na řece Dunaj v roce 2012, protože se mu nepodařilo najít investory a protože čelilo tlaku z Washingtonu a Bruselu, aby omezilo energetickou závislost na Rusku.

To mělo podle dohody jadernou elektrárnu postavit. Sofia pak musela zaplatit Rosatomu za zrušení projektu více než 620 milionů eur. Získala však také součásti pro dva reaktory, každý o výkonu 1000 megawattů, a musí rozhodnout, co s projektem.

Nedokončená jaderná elektrárna Satsop v USA, jejíž prostory momentálně slouží jako průmyslová zóna, autor: Tony Webster
Ilustrační foto

Vláda uvedla, že nechce na projekt slibovat žádné další finanční prostředky z veřejných zdrojů, rozšiřovat státní záruky na případné půjčky ani uzavírat dohodu o nákupu elektřiny za zvýhodněnou cenu.

Projekt byl poprvé zahájen v roce 1981 a jeho kritici tvrdí, že výhody nejsou tak velké, aby omluvily výši investice. Projekt je navíc už desítky let zdrojem korupčních praktik, uvedla agentura Reuters.

Bulharsko má nyní dva jaderné reaktory o výkonu 1000 MW v elektrárně Kozloduj na Dunaji, které byly postaveny ještě v době bývalého Sovětského svazu. Elektrárna se na celkových dodávkách elektřiny v zemi podílí zhruba 30 procenty.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *