Domů
Rychlé zprávy
Těžba uranu produkuje jen velmi malé emise skleníkových plynů
https://www.flickr.com/photos/departmentofenergy/

Těžba uranu produkuje jen velmi malé emise skleníkových plynů

University of Saskatchewan uveřejnila první komplexní studii posouzení životního cyklu těžby uranu na emisi skleníkových plynů. Dle zjištění přispívá těžba jen velmi málo k už tak nízké emisi skleníkových plynů kanadskou jadernou energetikou.

Vědecký článek s názvem Životní cyklus emisí skleníkových plynů z těžby a zpracování uranu v Kanadě uveřejněný v online vědeckém časopise Environmental Science and Technology přinesl první detailní popis všech zdrojů znečištění při těžbě jaderného paliva. Autoři článku David Parker, Cameron McNaughton a Gordon Sparks ze Saskatchwanské univerzity proto shromáždili informace o všech zdrojích skleníkových plynů ve třech těžebních lokalitách společností ArevaCameco v Saskatchewanu. Kanada je 2. největším producentem uranu na světě.

Mezi zdroje znečištění bylo například zahrnuto palivo používané v těžké technice a težebních zařížení. Studie se však zabývá i vlivem výroby betonu a dalších stavebních konstrukcí, auty zaměstnanců, kteří dojíždí každý den do práce, či kancelářemi.

Dominantním zdrojem znečištění je spotřebovávaná elektrická energie, potažmo palivo, které je nutné k její výrobě a dále propan, který se v této chladné oblasti Kanady využívá k vytápění.

Jeden gram CO2 na jednu kilowatthodinu

Dle hlavního zjištění studie je při těžbě a zpracování uranu vyprodukován 1 gram CO2 ekvivalentů na 1 kWh z uranu vyrobené elektřiny. Pro srovnání k výrobě stejného množství elektřiny z uhlí je do ovzduší vypuštěno 800 gramů CO2 ekvivalentů, při výrobě ze zemního plynu poté 500 gramů. Jaderná energetika, dle klimatického panelu OSN z roku 2014 přispívá k emisi skleníkových plynů stejným dílem, jako například větrný elektrárny, a to 12 gramy na 1 gram CO2 ekvivalentu.

Mnoho lidí se domnívá, že těžba a zpracování uranu je skrytým zdrojem skleníkových plynů, který pošpiňuje reputaci jaderné energetiky. Tato studie, aktuálně nejpřesnější a nejobsáhlejší na světě, ukazuje, že těžba a zpracování uranu produkuje jen velmi malé množství emisí, uvedl ke studii Cameron McNaughton, inženýr a spoluautor studie.

Zdroj úvodní fotografie: Energy.gov

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
likvidátor
13. září 2016, 07:53

neohřejí nás sice jaderné skleníkové emise, ale obrovské množství odpadní energie. A koho by trápilo nějaké ohřátí když vody z Ralska se nikdo nenapije, potravin z Černobylu, Fukušimy a divočáků ze Šumavy se nikdo nenají.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se