Domů
Elektrárny ve světě
Vyřazování jaderné elektrárny Vermont Yankee se výrazně zrychlí
Vermont Yankee, zdroj: https://www.flickr.com/photos/100092281@N08/

Vyřazování jaderné elektrárny Vermont Yankee se výrazně zrychlí

Společnost Entergy, majitel jaderné elektrárny Vermont Yankee ve Spojených státech amerických, tento týden oznámila, že se dohodla se společností NorthStar Group Service na prodeji své odstavené jaderné elektrárny. Odprodej by měl dramaticky urychlit dekontaminaci a vyřazování.

Jaderná elektrárna Vermont Yankee se svým jedním varným reaktorem BWR o instalovaném výkonu 604 MWe byla uvedena do provozu v roce 1971. Během svého provozu patřila mezi nejdůležitější energetické zdroje státu Vermont. V roce 2008 se v ní vyrobilo 71,8 %  celkové produkce elektřiny Vermontu. Ačkoliv elektrárna získala povolení k provozu až do roku 2032, byla v prosinci roku 2014 z ekonomických důvodů odstavena.

Dle původního plánu mělo vyřazování jaderné elektrárny začít až v roce 2068. Úplné dokončení bylo stanoveno na rok 2075.

V tomto týdnu se dosavadní vlastník Entergy dohodl se společností NothStar na prodeji elektrárny, včetně závazku na vyřazení elektrárny a dekontaminace vyhořelého paliva. Dle vyjádření společnosti Entergy lze očekávat, že transakce bude pro firmu ztrátovou, zbaví se však dlouhodobého závazku.

Rychlé a bezpečné vyřazení do roku 2030

NothStar se se svými partnery Arevou, Waste Control Specialists a Burns & McDonnells specializuje na podobné zakázky. Jejich cílem bude elektrárnu rychle a bezpečně vyřadit. V režii Arevy například bude práce s nádobou reaktoru, vyhořelým palivem a transportem aktivních prvků.

Vyřazování jaderné elektrárny pod novým vlastníkem by mělo začít v roce 2021 a mělo by být dokončeno do roku 2030. Již v roce 2018 by do suchého skladu mělo být převezeno vyhořelé palivo. To bylo zatím stále umístěno v bazénu vyhořelého paliva.

 „V roce 2013 jsme slíbili, že elektrárna Vermont Yankee bude vyřazena tak rychle, jak jen to bude smysluplně možné. Aktuálním zrychlením tento slib plníme. Vyřazování a obnova lokality pod vedením společnosti NorthStar přinese ekonomický rozvoj pro celý region,“ uvedl v tiskovém prohlášení Bill Mohl, prezident Entergy Wholesale Commodities.

Zdroj úvodní fotografie: Mr Bruno

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Milan Vaněček
11. listopad 2016, 09:20

Ano, tak funguje vyspělý kapitalizmus. Sestup jaderné energetiky v USA je zcela logický, stejně jako vzestup využití lokálního plynu a lokálních (optimalizovaných vždy dle lokality) OZE.

A decommissioning jaderných elektráren bude dobrý dlouhodobý business. Jaderníci se nemusí bát o své zaměstnání...

Pavel
11. listopad 2016, 18:13

Vyspělý kapitalismu v USA v oblasti energetiky zrušili, když stejně jako v socialistické EU začali masivně dotovat oze parodie na elektrárny. Nedotované zdroje a je jedno jestli jaderné nebo oze se pak nevyplatí ani stavět ani provozovat.

Jan Veselý
11. listopad 2016, 20:07

Hele, pane parodie, konkrétní příklady masivních dotací by to chtělo.

Jan Veselý
14. listopad 2016, 13:16

Tady je odpověď na tenhle článek od AWEA.

Ve zkratce, hodnota půjčky není dotace, záruka za úvěr není dotace v hodnotě úvěru, peníze poskytnuté GE nebo Siemensu nejsou dotace větrné energetice, tyhle společnosti vyrábějí spoustu jiných věcí.

Milan Vaněček
14. listopad 2016, 15:00

Jaká je cena všech JE v USA? Určitě řádově větší než cena všech větrných elektráren. A všechny dostaly, cituji Váš článek ....billions were provided in the form of federal loans or loan guarantees....

Jaderné i větrné. Opakuji, rozdíl v podpoře je několik řádů.

Josef
4. prosinec 2016, 00:05

chcete příklady masivních dotací do OZE v EU... to má být vtip ?

C
4. prosinec 2016, 10:52

Třeba v našem případě ty dotace nejsou nic moc masivnější, než to co se nacpe elektrárnám uhelným, viz zde:

archiv.ihned. cz/c1-17488770-elektrarny-skody-na-zdravi-za-miliardy energetika.tzb-info. cz/energeticka-politika/14235-uhelny-byznys-skryte-dotace-a-nesplacene-dluhy

Více na: oenergetice. cz/nemecko/solarni-instalace-nemecku-klesaji-jiz-ctvrtym-rokem-rade-pomoci-mohou-preshranicni-aukce/#comment-7095

Přestože výpočtem nám škody vycházejí na až 1800Kč/MWh, i pokud budu počítat mnohem příznivěji tyto skryté dotace na 1000Kč/MWh, pak v Německu uhelná energetika s produkcí asi zhruba 251TWh mohla snadno dostat skrytou dotaci kolem 9.2mld €, v horším případě až 16.56mld €.

Tato dotace je dle mého názoru horší protože není, na rozdíl od těch do OZE, vidět.

C
11. listopad 2016, 20:07

Ano, možná se nevyplatí prozatím stavět bez dotace, ale možná je to právě důsledek dotace, kdy nikdo nepůjde, bylo by to proti jeho zájmu, s cenou pod dotovanou, přestože by třeba mohl.

Popravdě, snad je to pokus o argumentační klam, házíte naprosto všechny OZE ne všech lokalitách do jednoho pytle. STE někde v Nevadě spolu s elektrárnou Robert Moses a nějakou větrnou elektrárnou na totálně nevhodném místě.

(mimochodem regulace Niagary stále není uspokojivá, ta by musela se sestávat z dvou pohyblivých jezů, jeden přes celou řeku tam kde je dnes jen asi do třetiny a druhý hned na odtoku z jezera)

Co nepopřete je to že se posledních X desítek let nějak zásadně jaderné elektrárny nestavěly, jednak se jedná o nákladná zařízení a jednak proti nim jsou místní obyvatelé, v takové situaci nic moc jiného než OZE nezbývá. Pokud tedy nechcete jít do konfliktu s obyvatelstvem, což je většinou politická sebevražda. Nesmíte opomíjet totiž faktory z minulosti, které se u nás neprojevily.

Jan Veselý
11. listopad 2016, 20:26

Jaderné elektrárny se stavějí v USA 60 let, za tu dobu do nich nateklo přes bilion USD (přepočteno na současnou hodnotu) a výsledkem je to, že jsou jen čím dál dražší a stejně se nestaví. Těžba fosilních paliv je na podpoře už 100 let. A nějaký anonymní čičmunda tady bude nafukovat do obřích rozměrů technologie, jejichž zástupci jasně deklarovali, že se bez dotací obejdou, chtějí jen dodržování minulých smluv a plynulý pětiletý dojezd.

Martin Hájek
14. listopad 2016, 19:42

No ono jim ani nic jiného nezbyde, až převezme otěže Mr. Trump. Tak proč neudělat z nouze ctnost, že...

Jan Veselý
14. listopad 2016, 20:20

To jsem netušil, že představitelé OZE lobby byli loni v prosinci (kdy dohoda o prodloužení a postupném útlumu ITC a PTC vznikla) takoví psychotronici, že uměli uhádnout, kdo bude od února 2017 prezident USA.

Je možné, že Trump a republikáni v Kongresu nebudou respektovat dohodu, kterou uzavřeli s demokraty před rokem. Větrnou a FV energetiku by to v USA nezabilo, jen zpomalilo.

O to více by potom bylo řevu vůči všem těm přímým i nepřímým dotacím, které tečou fosilům. Trump by třeba mohl s péčí řádného hospodáře vymáhat placení za těžbu na federálních pozemcích.

nikdo
26. listopad 2016, 14:53
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se