Čistá výroba elektrické energie z uhlí ve Spojených státech dosáhla v minulém měsíci 85,4 TWh, tedy druhé nejvyšší měsíční hodnoty od začátku letošního roku. Navzdory mírnému růstu výroby elektřiny z uhlí zůstávají hlavním zdrojem elektrické energie plynové elektrárny, které ve Spojených státech v květnu vyrobily přibližně třetinu elektřiny.

Čistá výroba elektrické energie ve Spojených státech za letošní květen dosáhla podle dat tamní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) celkem 339 TWh, tedy o bezmála 37 TWh více než v dubnu. Výroba elektřiny ve Spojených státech rostla i meziročně (+5,4 %), a to zejména kvůli vysokým teplotám, které se projevují zvýšenou spotřebou elektřiny při chlazení. V celostátním měřítku byl letošní květen podle EIA vůbec nejteplejším zaznamenaným květnem.

Největší podíl na čisté výrobě elektrické energie (34,1 %) měly se 115,7 TWh již tradičně plynové zdroje, jejichž většinu tvoří paroplynové elektrárny. Oproti letošnímu dubnu tak plynové elektrárny dodaly do sítě o 15,6 % více elektřiny, vůči loňskému květnu výroba z plynu stoupla téměř o pětinu.

Na druhém místě se s 85,4 TWh umístily uhelné elektrárny, jejichž měsíční výroba vzrostla ve srovnání s dubnem o 16,2 %. Meziročně si však uhelné elektrárny pohoršily, kdy oproti loňskému květnu dodaly do sítě o 7,4 TWh elektřiny méně (-8 %). Celkově tak podíl uhelných elektráren na výrobě elektřiny v USA v květnu mírně vzrostl na 25,2 %.

Srovnání čisté výroby elektrické energie v regionech USA v květnu 2017 a 2018. Zdroj: EIA
Srovnání čisté výroby elektrické energie v regionech USA v květnu 2017 a 2018. Zdroj: EIA

Téměř veškerou zbývající část výroby si mezi sebou rozdělily jaderné elektrárny a obnovitelné zdroje, které dodaly do sítě zhruba 20 % elektřiny. Vodní elektrárny, které v této části roku dominují ve výrobě elektřiny v západním regionu Spojených států, vyrobily s 8,9% podílem 30,3 TWh elektřiny. Jelikož květen bývá pro vodní elektrárny nejsilnějším měsícem, ve srovnání s dubnem tak vyrobily o bezmála 10 % více elektřiny.

Na výrobu z ostatních obnovitelných zdrojů, jejichž většinu tvoří větrné elektrárny, připadl se zhruba 37 TWh 11% podíl. Oproti letošnímu dubnu však obnovitelné zdroje (bez vodních elektráren) vyrobily o 4,7 TWh elektrické energie méně (-11 %), ve srovnání s hodnotami z loňského května se výroba nijak výrazně neměnila.

Jaderné elektrárny v USA v květnu dodaly do sítě 67,3 TWh elektřiny, tedy o 14 % více než v předcházejícím měsíci. Letošní výroba byla rovněž o 9,8 % vyšší oproti loňskému květnu. Za nižší výrobou v loňském květnu stála údržba a s ní spojené odstávky části jaderných elektráren, jejichž většina však v letošním roce vyráběla elektřinu při plném výkonu.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *