Domů
Elektřina
O výstavbu solární elektrárny v Černobylu projevily zájem čínské společnosti

O výstavbu solární elektrárny v Černobylu projevily zájem čínské společnosti

Výstavbu plánované gigawattové fotovoltaické elektrárny v zakázané oblasti okolo jaderné elektrárny Černobyl by měly mít na starost čínské společnosti. Výstavba elektrárny v uzavřené zóně o rozloze 2600 km čtverečních by měla začít již v příštím roce.

Realizaci projektu bude mít na starost China National Complete Engineering Corporation (CCEC), dceřiná společnost čínského státního konglomerátu Sinomach, přičemž GCL-SI zajistí dodávku a instalaci solárních komponentů. Náklady na realizaci projektu společnost GCL-SI nesdělila.

„Jedná se o levnou půdu, která společně s dostatkem slunečního svitu tvoří základ celého projektu. Kromě toho, zbylé části infrastruktury pro přenos elektrické energie jsou připraveny k opětovnému využití,“ řekl dříve Ostap Semerak, ukrajinský ministr životního prostředí a přírodních zdrojů.

Společnost GCL-SI prozatím budoucí lokalitu elektrárny nezveřejnila, avšak zástupce společnosti řekl agentuře Reuters, že technici v potenciálním areálu elektrárny již provedli řadu inspekcí. „Ukrajina schválila zákon, který umožňuje oblast využít pro zemědělské a další účely, což znamená, že radiace je pod kontrolou,“ řekl manažer GCL-SI.

Chernobyl_NPP_Site_Panorama_with_NSC_Construction_-_June_2013

„Naše snaha obnovit dříve poškozenou oblast zelenou a obnovitelnou energií přinese pozoruhodné sociální i ekonomické benefity,“ uvedl v prohlášení Shu Hua, předseda představenstva GCL-SI.

Účast čínských společností na projektu není žádným překvapením. Podle studie Everbright Securities byla Čína v loňském roce se 72% podílem největším světovým výrobcem komponentů pro solární průmysl. Čína podporuje výstavbu solárních a větrných elektráren na kontaminované či jinak zemědělsky nevyužitelné půdě i doma.

Ukrajina si letos v dubnu připomněla 30 let od tragické události v jaderné elektrárně Černobyl, která se do dějin zapsala jako největší katastrofa v dějinách jaderné energetiky. Na začátku minulého týdne začal přesun nového obřího krytu, jenž havarovaný blok utěsní a následně umožní demontáž původního sarkofágu.

Autor úvodní fotografie: Ilya Kuzniatsou @flickr

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Milan Vaněček
22. listopad 2016, 16:01

Odhaduji, že cena za 1 GW špičkového výkonu bude (při současné ceně panelů) cca 0,8 miliard USD (20 miliard Kč), je to cca dvojnásobek ceny panelů. Takhle levně to umí stavět jen Číňané a Němci (a Němci asi kvalitněji a rychleji). Ale když to budou stavět po částech, tak cena bude ještě nižší, cena panelů stále padá.

A srovnejte to s naším fotovoltaickým tunelem století: 2 GW špičkového výkonu za 20 krát 25 miliard Kč. Šílenej tunel.....

C
22. listopad 2016, 22:06

V té oblasti by pohodlně šlo postavit mnohem více GW výkonu. Bylo by dobré, kdyby se Ukrajině podařilo nainstalovat minimálně tolik OZE aby dorovnali kapacitu svých velkých hydroelektráren.

Viktor Popule
22. listopad 2016, 18:56

Uvažovalo se někdy, že by se na tom místě postavila úplně nová JE?

nikdo
22. listopad 2016, 22:31

Skoda mohla tam byt rezervace, fotovoltaiku si mohli dat na strechy.

energetik
24. listopad 2016, 14:06

Instalovat solární panely ve skafandru bych tedy nechtěl, leda tak s jadernou přirážkou, ale možná na to Číňané pustí nějaké roboty (politické vězně) a bude to hodně levné a slušný vývar.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se