Obnovitelné zdroje energie by společně s bateriovými systémy měly v Jižní Austrálii postupně nahrazovat výrobu elektřiny z plynových elektráren. Podle společného výzkumu organizací Wood Mackenzie a GTM Research by se OZE v kombinaci s bateriemi měly stát hlavním zdrojem elektrické energie ve státu do roku 2025.

Australský stát Jižní Austrálie se při výrobě elektrické energie kromě plynových elektráren stále více spoléhá na obnovitelné zdroje. Poslední tamní uhelná elektrárna byla uzavřena v minulém roce, do roku 2020 by měl instalovaný výkon obnovitelných zdrojů převýšit špičkovou poptávku po elektřině.

„V současnosti se v Jižní Austrálii starají o krytí špičkového zatížení spalovací turbíny s otevřeným cyklem (OCGT). Do roku 2025 by nicméně bateriová úložiště měla být pro pokrývání špičkového zatížení levnější než OCGT při ceně plynu 7 AUD/mmbtu. Spalovací turbíny by poté měly plnit roli nouzových záložních zdrojů.“

Bikal Pokharel, hlavní analytik Wood Mackenzie pro elektřinu a obnovitelné zdroje

Jedním z určujících faktorů bude podle Pokharela rychlost, jakou bude klesat cena dobíjení baterií. Do roku 2025 by se měly náklady na dobíjení postupně snižovat, kdy cenu elektřiny mimo špičku bude udávat přebytková výroba z větrných elektráren. Bateriové systémy by poté mohly nabídnout potenciální řešení pro pokrytí špičkového zatížení.

Obnovitelné zdroje energie
Obnovitelné zdroje energie

Společnost Wood Mackenzie dále odhaduje, že bateriové systémy s výkonem 400 MW a kapacitou 1600 MWh budou postačovat k tomu, aby v roce 2025 byla pokryta nejvyšší zbytková poptávka. První z velkokapacitních úložišť o výkonu 100 MW a kapacitě 129 MWh má vybudovat společnost Tesla.

Pokud budou realizovány všechny přislíbené a plánované projekty obnovitelných zdrojů, poté by jejich výkon v Jižní Austrálii měl do roku 2025 vzrůst na dvojnásobek současné hodnoty. Podíl obnovitelných zdrojů na instalovaném výkonu by tak měl stoupnout na dvě třetiny, naopak výroba elektrické energie ze zemního plynu by měla poklesnout o 70 %.

Plyn bude nadále hrát důležitou roli, musí se ale adaptovat

Větrné a fotovoltaické elektrárny se však vyznačují intermitentní povahou výroby, která vyžaduje dostatečnou zálohu. Jižní Austrálie tak bude muset zajistit dostatečnou robustnost své sítě, která v posledních letech zažila několik výpadků. Plynové zdroje tak budou hrát důležitou roli i nadále.

„Pro integraci obnovitelných zdrojů plynem musí existovat flexibilnější kontrakty na plyn, na hodinové, měsíční a roční bázi. Zavedení kapacitních plateb či nepostradatelných zdrojů (tzv. must-run units) bude potřebné pro zajištění udržitelnosti plynových elektráren. Pokud se smlouvy na dodávku plynu nedokáží přizpůsobit této potřebné flexibilitě, bude se Jižní Austrálie možná muset poohlédnout po alternativních palivech pro záložní zdroje, jako například diesel,“ dodává Bikal Pokharel.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *