Domů
Elektřina
WoodMac: OZE a baterie v Jižní Austrálii postupně vytlačí plynové elektrárny
Vizualizace bateriového úložiště, které Tesla plánuje vybudovat v Jižní Austrálii. Zdroj: Tesla
Vizualizace bateriového úložiště, které Tesla plánuje vybudovat v Jižní Austrálii. Zdroj: Tesla

WoodMac: OZE a baterie v Jižní Austrálii postupně vytlačí plynové elektrárny

Elektřina
3 komentáře
28. červenec 2017, 07:20
Eduard Majling

Obnovitelné zdroje energie by společně s bateriovými systémy měly v Jižní Austrálii postupně nahrazovat výrobu elektřiny z plynových elektráren. Podle společného výzkumu organizací Wood Mackenzie a GTM Research by se OZE v kombinaci s bateriemi měly stát hlavním zdrojem elektrické energie ve státu do roku 2025.

Australský stát Jižní Austrálie se při výrobě elektrické energie kromě plynových elektráren stále více spoléhá na obnovitelné zdroje. Poslední tamní uhelná elektrárna byla uzavřena v minulém roce, do roku 2020 by měl instalovaný výkon obnovitelných zdrojů převýšit špičkovou poptávku po elektřině.

„V současnosti se v Jižní Austrálii starají o krytí špičkového zatížení spalovací turbíny s otevřeným cyklem (OCGT). Do roku 2025 by nicméně bateriová úložiště měla být pro pokrývání špičkového zatížení levnější než OCGT při ceně plynu 7 AUD/mmbtu. Spalovací turbíny by poté měly plnit roli nouzových záložních zdrojů.“

Bikal Pokharel, hlavní analytik Wood Mackenzie pro elektřinu a obnovitelné zdroje

Jedním z určujících faktorů bude podle Pokharela rychlost, jakou bude klesat cena dobíjení baterií. Do roku 2025 by se měly náklady na dobíjení postupně snižovat, kdy cenu elektřiny mimo špičku bude udávat přebytková výroba z větrných elektráren. Bateriové systémy by poté mohly nabídnout potenciální řešení pro pokrytí špičkového zatížení.

Obnovitelné zdroje energie
Obnovitelné zdroje energie

Společnost Wood Mackenzie dále odhaduje, že bateriové systémy s výkonem 400 MW a kapacitou 1600 MWh budou postačovat k tomu, aby v roce 2025 byla pokryta nejvyšší zbytková poptávka. První z velkokapacitních úložišť o výkonu 100 MW a kapacitě 129 MWh má vybudovat společnost Tesla.

Pokud budou realizovány všechny přislíbené a plánované projekty obnovitelných zdrojů, poté by jejich výkon v Jižní Austrálii měl do roku 2025 vzrůst na dvojnásobek současné hodnoty. Podíl obnovitelných zdrojů na instalovaném výkonu by tak měl stoupnout na dvě třetiny, naopak výroba elektrické energie ze zemního plynu by měla poklesnout o 70 %.

Plyn bude nadále hrát důležitou roli, musí se ale adaptovat

Větrné a fotovoltaické elektrárny se však vyznačují intermitentní povahou výroby, která vyžaduje dostatečnou zálohu. Jižní Austrálie tak bude muset zajistit dostatečnou robustnost své sítě, která v posledních letech zažila několik výpadků. Plynové zdroje tak budou hrát důležitou roli i nadále.

„Pro integraci obnovitelných zdrojů plynem musí existovat flexibilnější kontrakty na plyn, na hodinové, měsíční a roční bázi. Zavedení kapacitních plateb či nepostradatelných zdrojů (tzv. must-run units) bude potřebné pro zajištění udržitelnosti plynových elektráren. Pokud se smlouvy na dodávku plynu nedokáží přizpůsobit této potřebné flexibilitě, bude se Jižní Austrálie možná muset poohlédnout po alternativních palivech pro záložní zdroje, jako například diesel,“ dodává Bikal Pokharel.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Honza
28. červenec 2017, 14:58

Asi by Australané měly popřemýšlet o posílení tamní přenosové sítě, pokud chtějí do budoucna omezit četnost kritických stavů v síti na minimum ... udržovat dostatečnou kapacitu v plynových elektrárnách bude po instalaci bateriových systémů neekonomické, většina plynových elektráren bude uzavřena a při výskytu dlouhodobých extrémních klimatických podmínek by v zdejší síti mohly vzniknout lokální problémy (ale záleží i na lokalizaci bateriových systémů, Australané by měli instalovat větší množství menších jednotek rovnoměrně rozložených po celé jižní Austrálii místo několika málo větších koncentrovaných systémů)

Vláďa
29. červenec 2017, 06:50

Ja to jenom o kapacitách. Když spalovačka o výkonu 100 MW udělá za den 1200 MWh. To znamená je v provozu 12 hod na plném výkonu stačí mít dostatečnou kapacitu OZE (samozřejmě musí výkonově pokrýt účinnost vlastního procesu akumulace) která pracuje do uvedené akumulace 1200 MWh (při přebytku výkonu nad spotřebou), tak akumulace pokryje spotřebu elektřiny v době kdy je výkon OZE nižší nebo žádný.

Martin Pácalt
30. červenec 2017, 17:02

Docela by mě zajímalo, až se někdo za 10 let ohlédne a propočítá energetickou bilanci na pořízení a provoz OZE s bateriemi, jak to bude vycházet. Pružnosti výroby sice prvoplánově znějí dobře, já v tom vidím veliké namáhání materiálu a jejich únavu, nedej Bůh s ty nejnevhodnější okamžiky.

V každém případě si myslím, že čím více nespáleného australského uhlí zůstane pod povrchem země, tím lépe.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se