Létající obojživelný hybrid norského startupu Equator s hybridním pohonem se na konci minulého měsíce poprvé předvedl ve vzduchu. Po úspěšném vzletu a přistání na přistávací dráze je další metou letadlo dostat na vodu.

Prototyp P2 Xcursion má demonstrovat možnosti využívání hybridních pohonů i v letecké dopravě. Letadlo využívá hybridní systém pohonu, který je vyvíjen již od roku 2010.

Pro všestrannější využití se autoři rozhodli letoun navrhnout jako obojživelný, tedy schopný vzletu i přistání jak na běžné dráze, tak i na vodní hladině. Na rozdíl od běžných hydroplánů, které využívají plováky, mají relativně malý letoun na vodní hladině stabilizovat samotná nízko položená křídla.

První let prototypu se uskutečnil na dráze norského Leteckého a technologického parku EGGEMOEN, kdy se letoun při rychlosti 70 uzlů (130 km/h) odlepil od země a ve výšce zhruba 10 metrů pokračoval v dalším letu.

„Byl to fantastický den pro náš tým a začátek skutečného testovacího programu prototypu letadla. Nyní se těšíme na sběr letových dat a na to, až co možná nejdříve dostaneme letoun na vodu. Jsme nadšení, že se letadlo chovalo podle předpokladů a nemůžeme se dočkat dalšího testování,“ uvedl Tomas Brødreskift, který stojí za návrhem letadla.

Letoun, jehož maximální vzletová hmotnost dosahuje 750 kg (maximální náklad včetně posádky je 240 kg), přepraví až 2 osoby. Letoun dokáže letět rychlostí až 130 uzlů (240 km/h), největší dolet však poskytuje v „ekonomickém“ módu při 118 uzlech (218 km/h), a to až 1565 km.

Pohon vrtule zajišťuje elektromotor Engiro M97 o hmotnosti 32 kg, který dokáže vyvinout výkon 97 kW. Zdrojem elektrické energie je vodou chlazený 60kW generátor poháněný dieselovým motorem. Při potřebě vyššího výkonu mohou generátoru pomoci baterie.

Komerční verze letadla Equator P2 Xcursion bude vybavena Li-ion baterii o kapacitě 6 kWh a hmotnosti 32 kg. Testovací verze letadla využívá LiPo baterie o kapacitě 18 kWh, jejichž celková hmotnost činí 100 kg.

Úvodní fotografie: Equator Aircraft

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *