Mezinárodní energetická agentura (IEA) zvýšila svůj odhad dopadu elektromobility na globální spotřebu ropy. Svůj poslední odhad, prezentovaný na podzim loňského roku, posunula kvůli pokračujícímu nárůstu prodejů elektromobilů o deset let. V roce 2030 by elektromobily měly vést ke snížení spotřeby ropy o 2,5 milionů barelů za den.

Odhad je součástí predikcí IEA v novém reportu věnovaném elektromobilům Global EV Outlook 2018, který předpokládá 125 milionů elektromobilů na silnicích v roce 2030. Pro srovnání, na konci roku 2017 jezdily po silnicích 3 miliony elektromobilů a plug-in hybridů.

V roce 2017 vylo prodáno přes 1 milion elektromobilů, polovina z toho v Číně. Celkové množství elektormobilů na silnicích tak překročilo 3 miliony. Zdroj: IEA
V roce 2017 bylo prodáno přes 1 milion elektromobilů, polovina z toho v Číně. Celkové množství elektromobilů na silnicích tak překročilo 3 miliony. Zdroj: IEA

Ve své podzimní zprávě World Energy Outlook IEA očekávala ve středním scénáři 280 milionů elektromobilů na silnicích v roce 2040, přičemž tento počet „automobilů do zásuvky“ měl znamenat pokles spotřeby ropy o 2,5 milionů barelů za den, což představuje zhruba 2,3 % globální spotřeby ropy.

IEA upravila svůj výhled v návaznosti na zavádění dalších podpůrných opatření pro rozvoj elektromobility a pokračující snižování ceny baterií. Roční prodeje elektromobilů by dle predikcí IEA měly vzrůst na 4 miliony v roce 2020 a na 21,5 milionů v roce 2030.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *