Izraelci si nebudou moci po roce 2030 koupit auto se spalovacím motorem, uvedlo izraelské ministerstvo energetiky a odhalilo svůj plán, jak nahradit vozový park elektromobily a vozidly poháněnými na stlačený zemní plyn.

Výzvou je vytvořit počáteční „kritické množství“ elektromobilů, které přesunou automobilový průmysl pryč od spalovacích motorů, uvedl ministr energetiky Yuval Steinitz

„Už dávno podporujeme tuto transformaci subvencemi více než 2000 nabíjecích stanic po celé zemi,“ řekl Steinitz agentuře Reuters.

Zmínil také, že vláda sníží daň na elektromobily skoro na nulu, takže budou mnohem levnější.

Kampaň elektromobility je součástí většího plánu ke snížení spotřeby uhlí a ropných produktů v Izraeli na minimum. Nedávno bylo v Izraeli objeveno velké naleziště zemního plynu, a stát bude podle toho rozvíjet svůj energetický mix.

V současnosti je počet elektromobilů opravdu nízký

Bod zvratu v elektromobilovém průmyslu je očekáván v roce 2025. V tu dobu je počet elektromobilů na izraelských silnicích odhadován zhruba na 177 tisíc vozidel. Po tomto bodu zvratu bude snadnější být vlastníkem elektromobilu s levnějšími provozními náklady. Izraelská vláda očekává, že počet elektromobilů se zvedne v roce 2030 až na 1,5 milionu.

Aby došlo k přiblížení k těmto předpovědím, musí Izrael zaznamenat masivní nárůst prodejů elektromobilů. K únoru tohoto roku bylo podle studie od Kneset v Izraeli pouze 700 privátně vlastněných elektromobilů a počet hybridních vozů přesahoval 60 tisícovou hranici.

„Od roku 2030 zakážeme do Izraele import automobilů se spalovacím motorem,“ uvedl Steinitz.

Autobusy či nákladní vozy budou mít buď elektrický pohon nebo budou poháněné na stlačený zemní plyn.

„Nutíme společnosti, aby dostaly elektromobily na izraelský trh a dáváme podněty ke změně benzinových pump na nabíjecí stanice,“ uvedl Steinitz.

Očekává se, že vláda schválí plán do konce tohoto roku.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *