Leden byl úspěšným měsícem pro prodejce elektromobilů. Například v EU se jich prodalo meziročně o 40 % více. V lednu byl dále zaznamenám meziroční pokles ceny o 3 %. V celosvětovém prodeji elektromobilů jasně dominuje Čína.

Zpravodajský portál Platts informoval o nárůstu prodeje elektromobilů. Dle měsíčního reportu Platts Analytics se prodej elektromobilů v letošním lednu oproti loňskému roku razantně zvýšil. Celkem se za leden po celém světě prodalo 155 000 elektromobilů.

Čína táhne, Evropa je druhá

Hlavním prodejcem je Čína. V té se v lednu prodalo téměř 92 tisíc elektromobilů. Na druhém místě byla EU s prodejem téměř 29 tisíc kusů a poté USA s prodejem téměř 19 tisíc kusů.

„Čína, navzdory meziročnímu poklesu trhu prodeje automobilů o 16 %, zažila meziroční nárůst prodeje elektromobilů o 137 %,“ uvedli analytici společnosti Platts.

Meziroční celkový narůst prodeje elektromobilů zažili i ostatní hlavní hráči. V Evropě se prodalo meziročně o 40 % více elektromobilů. Nejvíce se prodávalo v Norsku, kde se čísla přiblížila 21 tisícům kusů. Na druhém místě bylo Německo s necelými 17,5 tisíci kusy, následované Velkou Británií s prodejem 15 tisíc kusů a Francií s 14,5 tisíci vozidel.

Dle analytiků Platts, je vysoký prodej elektromobilů v lednu srovnatelný s prosincem loňského roku, kdy se prodalo rekordních 284 000 elektromobilů.

Kromě samotného prodeje se sledovaly i ostatní ukazatele. Například průměrná cena se nadále drží stávajícího trendu zlevňování, ale její pokles není tak vysoký jako v minulém roce. V lednu se meziročně jednalo o snížení cen o 3 %, oproti průměrnému 11% meziročnímu poklesu ceny v roce 2018.

I jiné projekty

V Evropě má elektromobilita i jinou budoucnost než pouze v sektoru osobních automobilů. V únoru se zástupci Evropského parlamentu dohodli na stanovení nových kvót pro „čisté“ autobusy. Díky tomuto kroku by do roku 2030 mohlo na silnicích EU jezdit 40 až 100 tisíc čistě elektřinou poháněných autobusů.

Jako další příklad podpory elektromobility je plánovaná investice Francie ve výši 700 milionů euro do výroby baterií pro elektromobily. Podobnou investici o hodnotě 970 milionů euro plánuje i Německo. Země chtějí tímto krokem omezit závislost na asijských výrobcích baterií.

Autor úvodní fotografie: Kārlis Dambrāns

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *