Evropská komise v pondělí schválila německý systém podpory pro nahrazení naftových autobusů elektrobusy a plug-in hybridními autobusy. Podpora v celkové výši 70 milionů EUR (1,78 miliardy korun) by měla běžet do roku 2021 a pomoci snížit emise CO2 a znečištění ovzduší zejména ve městech.

Podpora je určena na pokrytí dodatečných nákladů na nákup nových elektřinou poháněných autobusů a vytvoření potřebné infrastruktury oproti nákupu klasických dieselových autobusů. Preferovány budou lokality s vysokým znečištěním ovzduší a vysokým hlukem.

„Tento systém je dalším pozitivním příkladem toho, jak bojovat proti globálnímu oteplování. V souladu s environmentálními cíli EU poskytne provozovatelům veřejné dopravy pobídku investovat do vozidel s nízkými nebo nulovými emisemi s jasným cílem snížit emise CO2 a zlepšit kvalitu ovzduší,“ uvedla evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Německé federální ministerstvo životního prostředí v pondělí uvedlo, že systém bude pokrývat až 80 % dodatečných nákladů pro provozovatele, kteří pořídí více než pět čistě elektrických autobusů a až 40% dodatečných nákladů pro plug-in hybridní autobusy.

„Elektrické autobusy neprodukují žádné výfukové plyny a jsou mimořádně tiché, přispívají k čistějšímu vzduchu a snížení hluku ve městech. Kromě toho přispívají k ochraně klimatu. Vzhledem k tomu, že tato vozidla jsou stále drahá, pomáháme dopravním společnostem a obcím, aby si je pořídily. Tím děláme tuto technologii budoucnosti atraktivní již nyní,“ uvádí federální ministryně pro životní prostředí Barbara Hendricks.

Evropská komise uvedla, že příspěvek opatření k politikám EU zaměřených na snížení emisí z dopravy, zlepšení kvality ovzduší a podporu přechodu z ropy na obnovitelné zdroje energie do dopravy převažuje nad možným narušením hospodářské soutěže, a proto je režim v souladu s pravidly EU pro státní podporu.

Úvodní fotografie: Elektrobus společnosti ebusco provozovaný v Mnichově. Zdroj: MVG

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *