Část nizozemských politiků navrhla urychlení přechodu k ekologickým vozům plošným zákazem prodeje spalovacích motorů, zákaz by chtěli uvést v platnost do roku 2025. Tito stejní politikové rovněž chtějí ve vládě prosadit významné investice do autonomních vozů za účelem vyřešení dopravních zácp, které jsou v zemi běžné.

Návrh byl podán středo-levicovou Stranou práce (PvdA) a prošel tamější dolní komorou parlamentu. Návrh volá po zákazu všech automobilů, které nejsou bezemisní. To tedy znamená, že automobilky by nemohly moci prodávat i relativně efektivní modely, jakými jsou hybridy a plug-in hybridy. Půjde-li všechno podle plánu, pak všechna nová auta v Nizozemsku budou za méně než 10 let poháněna elektřinou nebo vodíkem.

Návrh je příliš ambiciózní a nerealistický

Investice do automobilů nevyžadujících řidiče se zdá názorově přijata, problém je však se zákazem spalovacích motorů. Tento návrh vyvolává vlnu nesouhlasu napříč politickým spektrem. I koaliční partner v podobě Lidové strany pro svobodu a demokracii považuje tento návrh za příliš ambiciózní a nerealistický. Podle ministra financí bude podíl prodeje elektromobilů do roku 2025 činit pouze 15% podíl na trhu s automobily. Překročení tohoto odhadu v tak krátkém časovém intervalu by bylo nesmírně obtížné.

Zajímavostí je, že návrh je kritizován rovněž parlamentními straníky. Někteří si stěžují, že nebyli s návrhem obeznámeni a dozvěděli se o něm až z tisku, další zdůrazňují risk ztráty velké skupiny voličů.

Samotní tvůrci návrhu ovšem připouští, že se jedná zejména o směr, kterým by se země měla v budoucnu vydat. Jedná se tedy spíše o snahu odstartovat proces bezemisní budoucnosti.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *