Volvo obdrželo objednávku čtyř hybridních autobusů Volvo 7900 Electric Hybrid ze strany švédského městečka Värnamo. Tímto krokem se městečko o 19 000 obyvatelích stane díky kompletní hybridizaci již na podzim roku 2017 švédským unikátem.

Městečko Värnamo se rozhodlo být průkopníkem v oblasti udržitelného systému veřejné dopravy v podobě pokrytí linek hybridními autobusy. Podle představitelů Volva se jedná o model, který se v budoucnu bude aplikovat jak ve velkých městech, tak i v těch relativně malých.

Elektrifikací veřejné dopravy se její využití zatraktivní a zároveň dojde k zpříjemnění městského prostředí díky snížení hlučnosti a zlepšení kvality ovzduší. Autobusy budou rovněž jezdit častěji, a zlepší se tak celková dostupnost veřejné dopravy, zároveň dojde k vytvoření nové linky. Cílem je během následujících tří let zečtyřnásobit množství ujetých kilometrů veřejné dopravy.

Snížení emisí a vyšší efektivita využití energie

Volvo 7900 Electric Hybrid využívá elektřinu bez jakýchkoliv emisí na přibližně 70 % z celkové trasy. Nabíjení baterií zabere tři až čtyři minuty díky systému příležitostného nabíjení. Celkově autobus spotřebuje o 60 % méně energie ve srovnání s konvenčním dieselovým pohonem. Kromě elektřiny z obnovitelných zdrojů budou autobusy využívat hydrogenovaný rostlinný olej, který sníží emise CO2 až o 90 %.

Společnost ABB dodá městu dobíjecí stanici a Volvo bude zodpovědné za údržbu autobusů a jejich baterií za fixní měsíční poplatek.

Dobíjecí stanice ABB OppCharge disponuje otevřeným rozhraním mezi nabíjecí stanicí a autobusem. Dobíjecí výkon stanice se pohybuje mezi 150 a 450 kW. Propojení během dobíjení bude zprostředkováno pantografem, který bude umístěn na střeše autobusu.

Zdroj úvodní fotografie: wikimedia.org

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *