Domů
Rychlé zprávy
Teplárna České Budějovice loni snížila množství emisí
Teplárna České Budějovice

Teplárna České Budějovice loni snížila množství emisí

Rychlé zprávy
6 komentářů
22. květen 2017, 18:20
ČTK

I díky odsiřovacímu zařízení za půl miliardy korun snížila loni Teplárna České Budějovice množství emisí. Podle předběžných údajů klesl objem tuhých znečišťujících látek meziročně o 20,6 tuny na 11 tun, oxidu siřičitého o 1498,2 tuny na 288,6 tuny a oxidů dusíku o 33,5 tuny na 467,4 tuny. ČTK to dnes řekl mediální zástupce firmy Zdeněk Zuntych. Teplárna dodává teplo a teplou vodu do víc než 28.000 bytů ve městě, letos zvýšila ceny tepla asi o procento.

Loňský rok byl první, kdy 12 měsíců fungovalo nové odsíření uhelných kotlů. Jeho součástí je zařízení snižující emise dusíku. Výsledky podle Zuntycha ukazují, jak významná ekologická investice to byla. Teplárna do odsíření vložila téměř půl miliardy, zprovoznila ho v listopadu 2015.

„Výsledky nové technologie jsou očekávané a velmi dobré. Životní prostředí ve městě a jeho okolí rozhodně zlepšily. Přispěly jsme tím i do statistik České republice, která loni podle Eurostatu snížila emise o 0,7 procenta, což bylo na průměru Evropské unie,“ řekl ČTK člen představenstva teplárny Martin Žahourek.

Teplárna podle něj už nyní splňuje přísnější limity vypouštění emisí oxidů síry, které vstoupí v platnost po roce 2021.

Teplárna provozuje v Novohradské ulici dva kotle na hnědé uhlí s výkonem 150 tun páry za hodinu a dva kotle na zemní plyn o výkonu 115 tun páry za hodinu.

„Uhelné kotle jsou vybaveny elektroodlučovači na zachycení tuhých látek, částečně DNOX zařízením na snížení emisí oxidů dusíku a jako celek odsířením, jež snižuje emise oxidů síry,“ uvedl Zuntych.

Další uhelný kotel s výkonem 66 tun za hodinu, který má také elektroodlučovač, provozuje teplárna ve výtopně Vráto jako záložní pro případ havárie.

Teplárna České Budějovice zaměstnává 243 lidí. Na valné hromadě 20. června rozhodnou akcionáři o tom, zda se teplárna připojí na zdroj z Jaderné elektrárny Temelín, který by měl dodávat teplo do domácností i firem příštích dvacet let.

Jediným majitelem firmy se chce stát město České Budějovice: dosud drží 99,55 procenta akcií, na valné hromadě hodlá získat odkupem zbylých 0,45 procenta akcií. Teplárna loni prodala 1573 terajoulů tepelné energie, v roce 2015 to bylo 1468 terajoulů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Vláďa
23. květen 2017, 11:13

Do kterého bodu Temelína se chtějí Č. Budějovice připojit. Uvedená teplárna živí parní rozvod.

Petr
23. květen 2017, 12:10

Co tím myslíš?

Jinak obecně asi chtějí dotáhnout z Temelína masivní horkovod a jím vytápět obce po cestě a pak co největší část Budějovic po předělávání sítě i tam z páry na lepší horkovod.

První by odstranili ty kotle na drahý plyn, a pak asi dali ty modernizované hnědouhelné na zálohu či výpomoc v největší zimě.

Obnovují se dlouhodobé plány z našeho vyspělého národního komunismu.

Jinak největší chybu vidím u ČEZu, který místo ztrátových dobrodružství v zahraničí, tady mohl rozjet u největších elektráren s úplně nevyužitým teplem sám o sobě (bez nutnosti dnes pekelně složitě řešit liniové stavby) nové obří skleníky pro zajištění samostatnosti Česka v zelenině, s odbouráním neekologické dálkové dopravy ze Španělska či dokonce šílených růží z centra Afriky.

Stát jako majitel by bezrizikově dokázal zajistit trvalý odbyt minimálně v jeho vězeních, úřadech a školách.

Vláďa
23. květen 2017, 14:38

Už se začalo s překopáním města na horkovodní rozvody? To je akce na desetiletí. V Temelíně na tak velký odběr není nic připraveno. Pokud nejsou odběry udělané už při výstavbě je to dost problematické realizovat.

Petr
24. květen 2017, 12:12

Co je na tom složitého? V Česku se to už mnohokrát realizovalo.

Akorát že se to nevyplatí dřív, dokud starý parovod ještě dobře funguje. Proto jsem taky psal ten logický plánovaně prováděný postup.

Vláďa
24. květen 2017, 14:57

Velké odběrové potrubí se dá realizovat pouze z prostoru pod turbínou. Tam nic odpovídajícího není. To je na kompletní překopání strojovny. Těch odběrů musí být více a jsou to velká potrubí. Průměr 1000mm je opravdu problém někam nacpat.

Dada
24. květen 2017, 12:17

Předělání parních rozvodů na horkovodní nevyžaduje rozkopání ulic.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se