Cena emisních povolenek by se podle analytiků oslovených zahraničním serverem Montel mohla v tomto měsíci vrátit k 18 EUR/t CO2, nebo potenciálně klesnout až k 12 EUR/t CO2. Analytici upozornili, že velké množství otevřených opčních kontraktů zastínilo klasické tržní fundamenty.

Cena emisních povolenek zažívá po prudkém růstu v prvních třech čtvrtletích letošního roku strmý pád. Od poloviny září, kdy cena vystoupila na několikaleté maximum 25,6 EUR/t CO2, spadla cena v minulém týdnu až k hranici 15 EUR/t CO2.

„Mnoho klíčových podpůrných stimulů bylo očividně narušeno, vypadá to, že se nyní trend otočil,“ uvedl Tom Lord ze společnosti Redshaw Advisors.

Lord dodal, že jedinou jistotou pro zbytek letošního roku je vysoká volatilita na trhu.

Vývoj ceny emisní povolenky (EUR/t CO2) na spotovém trhu za poslední rok. Zdroj: EEX
Vývoj ceny emisní povolenky (EUR/t CO2) na spotovém trhu za poslední rok. Zdroj: EEX

Dopad opčních kontraktů

Podle Lorda mohou opční kontrakty, které pomohly během léta vyhnat cenu povolenek na několikaleté maximum, nyní vytvářet tlak na klesající cenu povolenek.

Druhá největší německá banka Commerzbank uvedla ve svém reportu z konce října, že velký počet otevřených opčních kontraktů s expirací v půlce prosince může vést k poklesu ceny povolenek až k 15 EUR/t CO2.

„Čím víc se budeme blížit termínu expirace, tím víc bude každý pohyb nutit k nákupu nebo prodeji povolenek. Ke konci roku, kdy se benchmarkový prosincový kontrakt bude blížit termínu expirace, může nastat extrémní volatilita,“ dodal Lord.

Vliv nižšího množství dražených povolenek

Stefan Feuchtinger ze společnosti ICIS očekává dosažení minimální ceny povolenek během listopadu a následný prudký nárůstem ceny zpět na úroveň 18-19 EUR/t CO2 na konci měsíce.

„Nižší množství dražených povolenek bude znamenat zhruba stejnou nabídku a poptávku po období přebytku povolenek v minulém měsíci,“ řekl Feuchtinger.

Nabídka na primárním trhu bude v listopadu značně snížena kvůli změně aukčního kalendáře Německa. Podle serveru Montel bude v listopadu v primárních aukcích na burzách EEX a ICE zobchodováno o 17 milionů povolenek méně ve srovnání s říjnem a o 11 milionů méně proti listopadu loňského roku.

Feuchtinger zároveň upozornil, že proti růstu ceny povolenek může negativně působit jednání o Brexitu a aktuální pokles velkoobchodních cen silové elektřiny.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *