Domů
Emise CO2
Británie chystá první uhlíkově neutrální průmyslovou zónu

Británie chystá první uhlíkově neutrální průmyslovou zónu

Britská průmyslová zóna Humber by měla jako první svého druhu projít přeměnou a stát se do roku 2040 uhlíkově neutrální průmyslovou zónou ve Spojeném království. Aliance společností National Grid, Drax a norské státní energetické společnosti Equinor spouští kampaň Zero Carbon Humber, jejímž výsledkem má být snížení uhlíkové stopy nejznečištěnější průmyslové zóny Británie. Celý projekt má stát několik miliard liber.

Projekt Zero Carbon Humber má za cíl transformovat významnou průmyslovou zónu Británie na uhlíkově neutrální. Průmyslová zóna v estuáru (rozsáhlé ústí) řeky Humber je významným průmyslovým střediskem Spojeného království. Oblast zaměstnává přibližně 55 tisíc lidí a zdejší firmy ročně vyprodukují zboží a služby v celkové hodnotě blížící se 18 mld. liber (525 mld. Kč). Zóna je však zároveň největším emitentem průmyslových emisí ve Spojeném království s roční produkcí více než 10 mil. tun CO2.

Největší průmyslové zóny ve Spojeném království z pohledu množství vyprodukovaného CO2. Zdroj: Zero Carbon Humber

Na projektu se podílí aliance společností National Grid, DraxEquinor. Aby se průmyslová oblast mohla stát uhlíkově neutrální, bude třeba v průmyslovém měřítku nasadit technologii zachytávání a uskladňování CO2 (CCS / CCUS, Carbon capture -usage- and storage). Dále by se měl výrazně uplatnit vodík, který má být získáván rozkladem zemního plynu. Vodík lze použít jak v průmyslu, tak i pro vytápění a v dopravě, aniž by docházelo k vypouštění emisí skleníkových plynů.

Očekávaná produkce vodíku. Zdroj: Zero Carbon Humber

Uhlíkově neutrální Británie

Vzhledem k ambicím Spojeného království stát se do roku 2050 uhlíkově neutrální zemí není překvapením, že podobné projety vznikají i na jiných místech. Například město Bristol chce dosáhnout nulových emisí do roku 2030. Bristol se jako první město ve Spojeném království stal v roce 2015 držitelem ocenění European Green Capital a pro dosažení nulových emisí plánuje miliardový projekt. Ve stejném roce se pak chtějí stát uhlíkově neutrální také města Glasgow a Edinburgh.

„Je to obrovská příležitost jak urychlit růst čistého průmyslu v Humberu a zároveň podpořit významná průmyslová odvětví tak, aby se přizpůsobila budoucnosti. Pokud se nám zde v Humberu podaří dosáhnout cíle stát se uhlíkově neutrálním, staneme se skvělým příkladem nejen pro zbytek země, ale i pro zbytek světa.“
Lord Chris Haskins, předseda Humber Local Enterprise Partnership (LEP)

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se