Domů
Emise CO2
Británie může při brexitu bez dohody přijít ročně o půl miliardy liber z emisních povolenek
Uhelná elektrárna Eggborough

Británie může při brexitu bez dohody přijít ročně o půl miliardy liber z emisních povolenek

V případě, že Velká Británie na konci října opustí Evropskou unii bez dohody, bude to mít zásadní dopad i v oblasti plateb za emise CO2. Na evropském trhu s emisními povolenkami EU ETS totiž v současné době ceny na úrovni přes 25 EUR/t výrazně převyšují navrhované zpoplatnění emisí v případě odchodu Británie z EU ETS. Velká Británie by tak mohla na výnosech z prodeje povolenek přijít více než o půl miliardy liber ročně, naopak britští emitenti by za povolenky ušetřili.

Pokud vystoupí Velká Británie z evropského trhu s emisními povolenkami EU ETS, tak dle zahraniční agentury S&P Global Platts pravděpodobně přijde o přes půl miliardy liber (přes 14 miliard Kč) ročně. Důvodem je, že navrhovaná uhlíková daň ve výši 16 GBP/t, která emisní povolenky případně nahradí, je výrazně nižší než průměrná cena za emisní povolenku v EU ETS za poslední čtvrtletí – 25,5 EUR/t (22,6 GBP/t).

„V době, kdy byla loni poprvé navržena uhlíková daň ve výši 16 GBP/t, měla za cíl udržet náklady na uhlíkové emise ve Velké Británii zhruba tam, kde byly,“ uvedla agentura S&P Global Platts Analytics.

Emise CO2 jsou ve Velké Británii kromě povolenek navíc zpoplatněny tzv. Carbon Price Support ve výši 18 GBP/t. Dohromady tak v současné době stojí vypuštění jedné tuny CO2 zhruba 41 liber, v případě brexitu bez dohody to pak dle návrhu bude jen 34 liber.

Díky dodatečnému zpoplatnění emisí uhlíku byla Británie v poslední době schopna velmi rychle eliminovat výrobu elektřiny z fosilních paliv, zejména pak z uhlí.

Bude mít Británie vlastní trh pro povolenky?

Vláda Spojeného království uvedla, že nová uhlíková daň se bude vztahovat pouze na emise CO2, které překračují úroveň bezplatného přidělování povolenek, které by společnosti získaly, kdyby země zůstala v EU ETS. V roce 2018 měla Velká Británie v rámci systému EU ETS  141,7 milionu povolenek, přičemž jejich bezplatná alokace činila 57,4 milionu povolenek. Nová daň by se tak týkala zbývajících 84,3 milionu povolenek.

Očekává se, že Británie bude nastavení uhlíkové daně přezkoumávat. Jako dlouhodobé řešení vláda upřednostňuje zavedení domácího systému obchodování s emisemi propojeného s EU ETS. Načasování zavedení takového trhu by se pak mohlo shodovat se začátkem čtvrtého obchodovacího období na EU ETS v lednu 2021.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Josef
5. srpen 2019, 22:40

Opravdu propaganda pro tupce , pokud bude mít UK ztrátu z povolenek bude mít levnější energie a tím konkurenční výhodu a to jí přinese mnohem více než výnos z povolenek.

energetik
6. srpen 2019, 08:06

Levnější energie mít nebudou, není důvod aby někdo něco prodával pod cenou.

Jar
6. srpen 2019, 08:04

Kdo vydává emisní povolenky? Pokud EU : Když UK opustí EU tak by její povolenky měly přestat platit. V rámci urychlení přechodu na bezemisní výrobu el. energie by se měly povolenky zrušit úplně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se