Británie vyrobila v roce 2018 více než 50 % elektřiny s minimálními emisemi. Dle oficiálních energetických statistik za to může především skokový nárůst výroby obnovitelných zdrojů a jaderné elektrárny.

Britské vládní energetické statistiky za rok 2018 ukazují, že 53 % elektřiny bylo ve Spojeném království vyrobeno s pomocí obnovitelných zdrojů a jádra.

Právě OZE pak zaznamenaly rekordní výsledky, kdy byla s jejich pomocí vyrobena třetina veškeré elektřiny. Británie zvýšila svou kapacitu výroby elektřiny ze slunce, větru, vody a odpadu o 10 %. Výroba z uhlí se snížila o čtvrtinu na pouhých 5 %. O několik procentních bodů se rovněž snížila výroba z jádra a zemního plynu.

Zelená zima

Provozovatel britské přenosové soustavy již na jaře tohoto roku oznámil, že Británie zaznamenala „nejzelenější zimu“, kdy se díky větrnému počasí velké množství elektřiny vyrobilo právě ve větrných elektrárnách.

„Nejzelenějšího léta“ se Britové v minulém roce nedočkali, kdy výroba z OZE nepředčila rok 2017. V minulém roce totiž Spojené království zasáhla vlna veder, která měla za následek snížení výkonnosti větrných a slunečních zdrojů.

Uzavírání uhelných elektráren pokračuje

Plynové zdroje rovněž útlum – na výrobě se loni podílely 39,5 %. Uhlí se podílelo na ostrovním elektroenergetickém mixu pouhými 5,1 %. V minulém roce byla uzavřena elektrárna Eggborough a elektrárna Drax přestavěla další ze svých bloků na biomasu. Jako další bude v roce 2020 uzavřena elektrárna Fiddler’s Ferry v hrabství Cheshire.

Další rozvoj OZE

Vláda bude s podporou nových zdrojů nadále pokračovat. Na začátku tohoto roku přislíbila investorům v oblasti offshore větrné energetiky státní podporu ve výši 557 milionů liber pro nadcházejících 11 let. Stát si od tohoto opatření slibuje navýšení podílu offshore zdrojů na energetickém mixu na 30 % do roku 2030 a zajištění uhlíkové neutrality v roce 2050.

Dle organizace Renewable UK ale naopak vláda nedostatečně podporuje onshore větrné projekty. Ty nemají přístup k systému podpor ačkoli je tento typ výroby elektřiny dle organizace považován na Britských ostrovech za nejvýhodnější.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *