Podle zprávy předložené parlamentu budou muset všichni hlavní znečišťovatelé ovzduší v Číně do konce tohoto roku nainstalovat systémy na sledování emisí v reálném čase. Opatření má zlepšit dozor a zabránit porušování zákonů v tomto odvětví. Čína již pátým rokem bojuje proti znečištění ovzduší a její prezident Xi Jinping v květnu uvedl, že země využije všechnu moc vládnoucí komunistické strany k nápravě škod způsobené čtyřmi dekádami neomezeného hospodářského růstu.

Podle zprávy od National People’s Congress (NPC), publikované státní agenturou Xinhua činila částka vynaložená Čínou na zlepšení kvality ovzduší mezi roky 2012-2017 52,8 miliard Juanů (tedy cca 176 miliard korun).

Některé oblasti však v oblasti monitorování a odstraňování znečištění stále zaostávají. Čína bude pracovat na vytvoření rozsáhlého celonárodního monitorovacího systému, který by měl být uveden do provozu do konce tohoto desetiletí. Rozšířený systém plně pokryje města náchylná na smog v centrální a západní oblasti země.

I přesto, že se Čína snažila vytvořit dozorový systém, který by umožnil regulátorům rychle rozpoznat porušování předpisů, nejsou monitorovací standardy a dodržování předpisů vyrovnané.

K porušení předpisů došlo v 31 provinciích a oblastech

Během národního inspekčního programu, dokončeného v minulém roce, odkryla ústřední vláda tisíce porušení předpisů v 31 provinciích a oblastech. Podle nedávného přezkoumání nebylo stále velké množství problémů napraveno.

Zpráva předložená parlamentu rovněž přislíbila, že všechny domácnosti v regionech Beijng-Tianjih-Hebei a Shanxi-Shaanxi přejdou do roku 2020 z vytápění uhlím na vytápění zemním plynem. Během období 2012-2017 došlo v Číně k přechodu více než 4,7 milionů domácností a 62 tisíc podniků z uhlí na zemní plyn. Akcelerace programu v minulém roce ovšem vedla v severních regionech k nedostatkům paliva během zimy.

Čína také nainstalovala v posledních pěti letech technologie na snížení emisí na elektrárnách o souhrnném instalovaném výkonu 700 GW, což odpovídá 71 % instalovaného výkonu uhelných elektráren v Číně. Zároveň také došlo k odstranění více než 20 milionů nevyhovujících vozidel ze silnic.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *