Analytici druhé největší německé banky Commerzbank v pátek uvedli, že cena emisních povolenek by ke konci roku mohla spadnout až k 15 EUR/t CO2. Důvodem je velký počet otevřených opčních kontraktů s expirací v polovině prosince, které by v kombinaci s nedávným propadem ceny povolenek mohly spustit vlnu prodejů.

Cena emisních povolenek, která v polovině září vystoupala až k 25 EUR/t CO2, spadla v předchozích týdnech na úroveň 18 až 19 EUR/t CO2.

Vývoj ceny emisní povolenky (EUR/t CO2) na spotovém trhu za poslední rok. Zdroj: EEX
Vývoj ceny emisní povolenky (EUR/t CO2) na spotovém trhu za poslední rok. Zdroj: EEX

Analytici Commerzbank v pátek uvedli, že za prudkým nárůstem ceny povolenek v letošním roce a následným propadem stojí do velké míry spekulanti.

„Spekulace hrála mnohem větší roli v nárůstu ceny a následném odprodeji povolenek než ostatní tržní fundamenty. Obzvláště alarmující je velké množství otevřených opčních kontraktů v současné době,“ uvedla banka.

Podle zahraničního serveru Montel bylo na londýnské burze ICE v polovině října evidováno více než 100 milionů otevřených call opcí s expirací v polovině prosince. Téměř polovina z těchto opcí byla profitabilní při ceně povolenky vyšší než 19 EUR/t CO2.

To může podle Commerzbank vést k vlně prodejů na konci letošního roku, přičemž banka nevylučuje možný propad ceny až k 15 EUR/t CO2.

„Ne až tak těsný“

Analytici Commerzbank dále uvedli, že schválená reforma trhu s emisními povolenkami vedoucí k poklesu nabídky na trhu od příštího roku bude mít podpůrný vliv na cenu povolenek.

„Očekáváme, že bude trvat tři až čtyři roky, než bude přebytek povolenek na trhu absorbován a počet povolenek v oběhu snížen na předpokládaných 833 milionů,“ dodala banka.

Banka i přesto zvýšila svůj odhad vývoje ceny emisních povolenek ve srovnání s výhledem prezentovaným na začátku října. Pro čtvrté čtvrtletí letošního roku očekává průměrnou cenu kolem 18,8 EUR/t CO2. Do druhého čtvrtletí příštího roku by poté průměrná cena měla vzrůst na 19 EUR/t CO2. To je zhruba o 1 EUR/t CO2 více ve srovnání s minulým výhledem.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *