Domů
Emise CO2
Ekologické organizace viní Španělsko z obcházení EU ETS dovozem elektřiny z Maroka

Ekologické organizace viní Španělsko z obcházení EU ETS dovozem elektřiny z Maroka

Nová propojení se severem Afriky za účelem dovozu elektrické energie do Španělska údajně nabourává podstatu EU ETS. Na tuto skutečnost upozornila minulý týden koalice španělských environmentálních organizací. 

Španělsko dle otevřeného dopisu, adresovaného tamnímu ministrovi pro ekologický rozvoj a evropskému komisaři pro energetiku a ochranu klimatu Ariasi Cañetovi, od loňského roku „masivně“ dováží energii produkovanou z černouhelných elektráren v Maroku.

Od července 2018 do konce března 2019 údajně Španělsko importovalo ze severu Afriky na 687 GWh elektrické energie, což je téměř 10 % veškeré importované energie. Číslo vzrostlo z původních 3 GWh v roce 2017. Dle organizace toto odpovídá 471 000 tunám CO2 a zhruba 9,4 milionům eur na emisních povolenkách. Do loňského léta přitom dva podmořské kabely spojující Španělsko s Marokem sloužily téměř výhradně k exportu přebytečné španělské energie z obnovitelných zdrojů.

Kombinace EU ETS a cla?

Maroko bylo schopné tento velký nárůst odběru pokrýt otevřením dvou nových černouhelných elektráren. Ty nepodléhají přísnější environmentální regulaci, tak jako elektrárny ve Španělsku, proto mohou elektřinu vyrobit za podstatně nižší cenu, uvádí koalice s názvem Mutual Support Network in Response to Energy Megaprojects.

Společnosti, které nakupují levnou elektřinu z Maroka a dodávají ji do španělských sítí, dle organizace uzavírají své uhelné elektrárny na severu země, kde dochází k masivnímu propouštění jejich pracovníků.

Španělská liberální poslankyně Evropského parlamentu Carolina Punset směřovala na Evropskou komisi dotaz, zda by importy černouhelné elektřiny měly být podmíněny například úpravou hraničního cla. Kombinace EU ETS a cla by měla napomoci ochránit domácí produkci před levnějším dovozem ze zemí, jejichž environmentální legislativa není tak přísná jako ta unijní.

Dle Mezinárodní energetické agentury je emisní intenzita výroby elektřiny v Maroku na hodnotě 686 g CO2/kWh, výroba je tedy emisně náročnější než například v Polsku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Jan Skoupý
24. duben 2019, 16:03

A jsme tam kde jsme (ne)chtěli být... co k tomu dodat... jen možná to, že tohle bude stále častější příklad, jelikož se budou přidávat další země k těm na dovozu závislým... A někde se ta energie bude muset vyrobit. Bohužel postavit uhelnou elektrárnu v jiné zemi, kde nejsou tak přísné limity na čistění spalin není žádným krokem vpřed.

Honza
24. duben 2019, 20:19

Řešení tohoto problému je zcela jasné – podmínit další obchodování s elektřinou z Maroka zapojením Maroka do EU ETS … a vzhledem k tomu, že se v budoucích letech budou posilovat linky meze jižní Evropou a severní Afrikou, zapojení zemí severní Afriky (kromě Maroka taky určitě Tunisko a Alžírsko) do EU ETS bude nevyhnutelné …

frank
25. duben 2019, 09:39

Právě naopak, tohle je přesně cesta k naplnění cílů bez větší bolesti a nelze se divit Španělsku, že nemá tolik zdrojů jako Německo, kde se přesto pálí uhlí o106

Představa, že Maroko bude mít nějaké starosti s tím, aby jejich nové uhelné elektrárny byly za drahé peníze přizpůsobeny standardům, nebo by si musely kupovat povolenky případně je rovnou zavřelo, je směšná.

Skoro stejně směšná jako představa, že se nějaký, třeba španělský zelený zkusí přivázat na komín v Maroku.

vinkler
25. duben 2019, 06:22

A minulý týden jsem viděl vážně míněnou radu, že Putina a Rusko by nejvíce oslabilo donutit je přechod na OZE. Závěr každý sám.

frank
25. duben 2019, 09:30

Nedělejte si s tím , že někdo chce rusům a báťuškovi Putinovi ubližovat, takové starosti, německý přechod na OZE Rusko ekonomicky opravdu velmi výrazně posiluje :)

Jan Veselý
25. duben 2019, 09:42

Přechod na OZE ve výrobě elektřiny v Německu, resp. v EU, je pro Rusko do značné míry nevýznamné, hlavní odběr plynu je pro výrobu tepla a druhé v pořadí je využití plynu v průmyslových procesech (plasty, hnojiva, ...).

V reálu by Rusku opravdu ublížil pokles spotřeby ropy a následný kolaps cen díky elektromobilitě.

frank
25. duben 2019, 10:09

Ahá, tak proto se teď v Německu horečně budují plynové elektrárny a v mírných zimách posledních let německá spotřeba plynu roste, (narostla jen v roce 2018 o 12 procent :) .

Tak proto je Německo největší single zákazník Gazpromu ( 28 procent jeho exportu). No a protože víme, že +-třetina plynu v Německu pochází z Holandska, které pomalu ukončí těžbu, a +-třetina z Norsko, které těžbu nenavýší, tak se ta závislost na Rusko po konci těžby v Holandsku sníží ?

Jan Veselý
25. duben 2019, 11:58

To máte asi lepší údaje než BundesNetzAgentur, ti vědí jen o 1 GW plynových elektráren ve výstavbě.

A děkuji za potvrzení mých slov. Jestliže spotřeba plynu stoupne o 12%, zatímco výroba elektřiny klesne z 86.7 TWh na 83 TWh, znamená to jen, že spotřebu plynu dominantně určuje něco jiného než výroba elektřiny. Pravděpodobně kombinace ekonomické konjunktury se zimou, která byla přece jen chladnější v roce 2018 než v roce 2017

frank
25. duben 2019, 12:32

a proto vyšel po chvíli na tomto webu článek, že

https://oenergetice.cz/elektrina/zemni-plyn-hlavnim-fosilnim-palivem-ve-vyrobe-elektricke-energie-v-eu-v-prvnim-ctvrtleti-roku-2019/

Rostoucí náklady na emisní povolenky a uzavírání uhelných elektráren v Evropě způsobily dominanci zemního plynu ve výrobě elektrické energie. Tyto faktory vedly podle analytiků k tomu, že výroba elektrické energie z plynových elektráren poprvé v historii předstihla výrobu z jiných forem fosilních paliv.

frank
25. duben 2019, 12:53

Rostoucí náklady na emisní povolenky a uzavírání uhelných elektráren v Evropě způsobily dominanci zemního plynu ve výrobě elektrické energie. Tyto faktory vedly podle analytiků k tomu, že výroba elektrické energie z plynových elektráren poprvé v historii předstihla výrobu z jiných forem fosilních paliv.

To zde vyšlo, jako na potvoru :), chvíli po vašem komentáři ...

Martin Hajek
29. duben 2019, 23:11

Kolaps cen díky elektromobilitě :-)))))) Tak to je vtip dne. Tedy jsou určitě věci, kterých se i Putin bojí, ale elektromobilita to fakt nebude. Tedy abych to upřesnil, nakonec může být elektromobilita problém i pro Putina, pokud pošle EU do bídy a ta pak nebude mít na placení účtů za plyn.

vinkler
25. duben 2019, 11:03

Ale asi došlo k nepochopení - článek mínil, že je třeba donutit Putina a Rusko k internímu přechodu na OZE. To ho i je má zcela zablokovat. OZE v Evropě neřešil.

Jan Veselý
25. duben 2019, 12:08

Bacha na to, i "hustě osídlená" evropská část Ruska je fakticky vylidněné území, lidé jsou tam koncentrováni do měst, venkov se rychle vylidňuje. A tohle území je jedna obří větrná pláň.

Není divu, že Vestas nedávno otevřel v Uljanovsku velkou fabriku na listy rotorů a jejich dvorní dodavatel Windar má v Rostově fabriku na pylony. Vše je pro ruský trh.

Martin Hajek
29. duben 2019, 23:16

Vy jste asi v Rusku nikdy nebyl, že ne? Rusko si objednalo 1 GW větrníků, aby předvedlo, že rozvíjí i tuto technologii. 1 GW je samozřejmě v Rusku plivnutí do stromovky, ale pro Vestas dobrý kšeft. Součást toho je offset na výrobu lopatek turbín, protože Rus není idiot, na rozdíl od ČR.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se