Domů
Emise CO2
Ekologové: Modernizační fond nedostatečně podporuje komunitní energetiku
Solární panel na střeše

Ekologové: Modernizační fond nedostatečně podporuje komunitní energetiku

Emise CO2
16 komentářů
25. leden 2021, 19:57
ČTK

Modernizační fond spuštěný ministerstvem životního prostředí (MŽP) podle ekologů vyčlenil málo peněz na projekty komunitní energetiky. Plánovaných 1,5 procenta ze zhruba 150 miliard korun, kterými fond může v následující dekádě disponovat, nestačí, uvedlo dnes Hnutí Duha. Podmínky programu podpory nových obnovitelných zdrojů v energetice (OZE) se nelíbí Komoře obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE). V tiskové zprávě uvedla, že pravidla zvýhodní velké energetické společnosti. Podle náměstka MŽP Jana Kříže naopak důležitost komunitní energetiky podtrhlo, že má samostatný program. Programový dokument fondu dnes projednala vláda.

Fond financovaný z prodeje emisních povolenek má pomoci k tomu, aby se česká energetika stala úspornější a snížily se emise. Ministerstvo fond spustilo loni na podzim zatím formou předregistračních výzev. Ostré výzvy k žádostem o přípěvky mají být vypsány v následujících měsících. Programový dokument uvádí, kolik procent z finančních zdrojů by měl směřovat do každé z devíti podporovaných oblastí. Podíly se ale podle dokumentu ještě mohou změnit.

Hnutí Duha kritizuje, že na komunitní energetiku, zahrnující hlavně obecní a občanské projekty OZE, míří z fondu nejméně ze všech devíti oblastí. Pokud fond získá 150 miliard, bude to zhruba 2,3 miliardy korun.

Expert Hnutí Duha na OZE a komunitní energetiku Tomáš Jagoš uvedl, že by se MŽP mělo v problematice lépe zorientovat a nepodhodnocovat potenciál již existujících projektů. Je podle něj matoucí, že ministerstvo má komunitní energetiku za důležitou a zároveň pro ni určí nejméně peněz ze všech oblastí a odmítá podíl zvýšit.

Hnutí poukázalo na nedávnou analýzu Modernizačního fondu od Evropské federace pro komunitní energetiku REScoop.eu, podle které je podíl peněz plánovaný pro komunitní energetiku nízký a v Česku zatím stále chybí její jednoznačná definice. Analýza varovala, že takový postup může vést ke zneužití konceptu ze strany energetických společností.

Ekologové také chtějí, aby žadatelé o peníze na komunitní projekty nesoutěžili o podporu z Modernizačního fondu po boku velkých energetických firem. Vidí to jako znevýhodnění. „V aktuálně vypsaných předregistračních výzvách do vybraných programů, ve kterých zatím chybí program pro komunitní energetiku, se mohou zájemci o obecní a občanské projekty hlásit pouze společně s velkými energetickými subjekty,“ uvedli zástupci Hnutí Duha.

Podle náměstka MŽP Jana Kříže důležitost komunitní energetiky podtrhlo, že má samostatný program. V reakci ČTK napsal, že spolky či družstva v něm tedy nemusí soutěžit s velkými energetikami a tato část cílí hlavně na rozvoj komunitní energetiky a podporu systémů pro řízení dodávek energie. Dominika Pospíšilová pak za MŽP uvedla, že dílčí investice, spadající do tzv. komunitní energetiky, a zdroje bude možné hradit z některých dalších částí fondu či jiných programů MŽP.

Komora OZE za diskriminační označila podobu programu č. 2 – Nové obnovitelné zdroje v energetice. Ten má z celkové částky fondu dostat téměř 39 procent, tedy zhruba 60 miliard korun. Podle komory je problém, že 60 procent alokace má být po tři roky určeno velkým energetickým společnostem spalujícím uhlí.

„Většina pro uhelné elektrárenské společnosti, to by byla prohra pro nás všechny ostatní, domácnosti, malé a střední podnikatele i obce,“ uvedl předseda Komory OZE Štěpán Chalupa.

Obává se enormního tlaku „uhelných matadorů“ a apeloval na uhájení rovných podmínek pro všechny. Podle komory hrozí, že velké energetické firmy přihlásí na počátku fungování fondu „ohromující“ množství projektů a ostatní hráči na trhu pak budou obtížně stahovat jejich náskok.

K výtkám Komory pak Pospíšilová řekla, že k rozdělení došlo kvůli zajištění prostoru pro podporu subjektů, které nespadají pod kategorii 10c. V ní jsou účastníci systému obchodu s emisními povolenkami. Zástupci 10c budou podle resortu nejdříve čerpat z uvedených 60 procent, až po dočerpání mohou soutěžit o zbylé peníze. „Pokud tedy budou ostatní subjekty předkládat dostatek projektů, nemůže se stát, že subjekty podle 10c vyčerpají celou alokaci programu č. 2,“ uvedla Pospíšilová. Dodala, že v nynějších předregistračních výzvách jsou v programu rovnoměrně zastoupeny obě skupiny žadatelů, včetně menších subjektů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Josef Novák
25. leden 2021, 22:19

Za čínské kulturní revoluce měla každá ves vlastní huť na železo. Moc to nedopadlo a dost lidí v té době v Číně zařvalo. S údivem registruji, že myšlenky velkého Maa jsou pro někoho atraktivní i dnes.

energetik
25. leden 2021, 22:27

Takže i v Číně zařvali ty hutě v komunizmu stejně jako u nás většina malých vodních elektráren co je komunisti zalili betonem aby v nich nikdo nevyráběl?

Bizon
25. leden 2021, 23:42

Já nejsu komanč, ale šlo se až moc ode zdi ke zdi, nebylo špatné uplně všechno. Zrovna zalít mikro-hydro je totální blbost, posledních 10 let to zase docela frčí, vzhledem k vyčerpanému potenciálu velkých toků je to u nás vlastně jediná možnost expanze hydra.

Čínská kulturní revoluce je náhodou napůl vtipná, líbí se mi jak ženy ten hlíno-beton pecí údajně vyztužovaly svými vlasy.. Bohužel pro ně odhodlání nestačilo, propagandička dobrá ale výsledné železo nestálo za nic, došlo pak k tomu menšímu hladomoru...

Jindřich
26. leden 2021, 10:22

Má to i své nevýhody. Zkuste si někdy sjet Berounku z Chrástu do Liblína. Obnovili tam asi 5 MVE (bývalé mlýny) a při plavbě se střídá volej (nad jezem) a vyschlé koryto se šutry (pod jezem). Jezy jsou bez propustí, takže pokaždé přenášíte.

Nikdy více.

Vinkler
26. leden 2021, 11:13

Ono ta potřeba pádlování není to nejhorší. Vliv na život v řece je daleko tragičtější. Množství života odpovídá minimálnímu průtoku. Když není, není ani život. Lze to pozorovat na úbytku ryb, nepočítám v to kapry - co se nasadí na 1/2 roku, než se vytahají. V hladové řece kapři dobře berou.

Chemik
26. leden 2021, 11:39

No takový malý ekologický elektromotor by to pro Vás snadno vyřešil, když už vám vadí trochu pohybu navíc.

Miloslav Černý
26. leden 2021, 11:29

Těch vhodných lokalit pro malé vodní elektrárny je stále u nás bezpočet a jenom čekají na využití. Využít se dá i malé převýšení hladin za pomoci nově zkonstruovaných účinnějších turbín pro tyto účely. Důležitý nemalý rovněž přínos bude v zadržení vody v krajině v období sucha ve stávajících korytech a zajištění větší rybnatosti. Rybí přechody by měli být součástí pro zachování migrace. Je to další střípek mozaiky rozhodně ne bezvýznamný a zároveň další výzva.

Bizon
26. leden 2021, 12:46

Jo, já psal že lokality na velké jsou vyčerpané, malé mají teď dobrou potenciální budoucnost. Jak se píše výše, má to i svoje negativa, ale doufám že to půjde vyřešit tím výtahem pro ryby.. Hydro je za mně totálně nejlepší OZE: relativně intenzivní a dostupný, minimální nepřímá CO2 stopa, vysoké ERoEI, minimum kontroverze. Těch typů turbín pro malé spády a průtoky je překvapivě hodně, před časem jsem na ně koukal, zajímavé, jednoduché, účinné.

A zadržení vody v krajině je zásadní a dost komplexní střípek do mozaiky, rozhodně další výzva.

Dian Hrozek
25. leden 2021, 22:30

Kdybyste skutečně rozumněl tomu co jste tu napsal, tak to nenapíšete.

PetrV
26. leden 2021, 02:39

Ekologové jsou socanšti progresivní zloději, kteří stojí za ekonomickym rozvratem eu...

Carlos
26. leden 2021, 12:41

No nevím, ale nejvíc svět rozvracejí boomeři pro které se teď všechno dusí.

T
26. leden 2021, 17:32

Ty vodni turbiny nejsou spatna vec,ale nejvic/bez hnuti prstu/ si nejvic namasti kapsu Povodi,jak Labe, tak Moravy atd...Za pronajem!!!I kdyz je malo vody na turbinu!!!

Petr Werner
28. leden 2021, 11:33

Já proboha doufám, že nikoho u nás v obci nenapadne do toho komunitního programu výroby energie vstoupit. Dopadlo by to totiž určitě jako s projektem čističek. Ten nás stál 4,2 mil. které obec splácí a nemá nic. Už vidím jak to funguje. Kdo si chce dát fotopanely na střechu, nebo větrník na zahradu prosím, ale já zatím zůstanu u spolehlivého zdroje. Jo a ty malé vody, to je fakt přínos. Hromada betonu, náhony a v korytě v létě, že by si myš břicho nenamočila, ale chlapi jedou. Asi jsem stará struktura - ve mně slova jako komunitní a sdílení evokují výrazy jako kolektivizace a JZD a to už fakt zažít nechci.

energetik
28. leden 2021, 12:37

kolektivizace a JZD bylo nedobrovolné zabavování. Tady zatím nikdo nikomu nic nezabavuje. Jen se staví komunitní věci. Pro vás staré strukruty by se to snad dalo srovnat s akcí Z. Když místní hospodští povaleči obětovali několik sobot strávených v hospodě a postavil obecní obchod, poštu, dětem hřiště, atd... Už vzpomínáte?

Vlastně akciová společnost je také dalo by se říct komunitní spolek akcionářů.

Vinkler
29. leden 2021, 17:27

A nebyla ta KLINIKA taky komunitní bydlení?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se