Cena evropské povolenky v systému EU ETS po několika týdnech v minulém týdnu mírně posílila. EUA byla na konci minulého týdne prodávána za 4,87 EUR oproti 4,52 EUR na počátku týdne. Cena povolenky se začala výrazně propadat před Brexitem a v pádu pokračovala i po něm.

Evropský trh EU ETS se cenou povolenky nadále nedostává na úrovně, které by výrazně ovlivnily investory v přístupu k nízkoemisním technologiím. V průběhu minulého týdne povolenka sice poprvé od před-brexitových obav vzrostla, ale stále je několikanásobně níže, než bylo při přípravě trhu plánováno.

Povolenka zakončila týden se ziskem 0,35 EUR na ceně 4,87 EUR. Na počátku června přitom byla evropská emisní povolenka prodávána na EEX za cenu těsně nad 6 EUR.

“Obchodníci s povolenkami se začínají dostávat z úvodního šoku po hlasování o Brexitu.“

Jahn Olsen, Bloomberg New Energy Finance

Hlavní příčinou propadu ceny v posledních týdnech byl obdobně jako na jiných trzích výsledek referenda o vystoupení Velké Británie z EU. V návaznosti na to zavládla nejistota nad dalším setrváním Velké Británie na trhu EU ETS.

Velká Británie je v Evropské unii na druhé příčce v objemu emisí CO2, proto je na trhu EU ETS významným hráčem, jehož odchod ze systému by cenu značně ovlivnil.

Emise CO2 EU ETS

Navíc má Británie zavedenou svoji vlastní daň na emise CO2 ve výši cca 23,6 EUR/t CO2. Ta je označována za jednu z příčin k tomu, že v Británii klesá podíl elektřiny vyrobené z uhlí, které je z hlediska vypuštěných emisí více znečišťujícím zdrojem než např. zemní plyn.

Evropský trh s emisními povolenkami je dlouhodobě sužován přebytkem povolenek, který je důvodem pro jejich nízkou tržní cenu. Příkladem ke snížení objemu povolenek na trhu se rozhodlo být Švédsko. To vyhradilo část svých financí, aby každoročně stáhlo část povolenek z trhu a nevyužité je nechalo propadnout.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *