Domů
Emise CO2
Italský Enel zvažuje rychlejší odklon od uhlí, nahradit jej mají plyn a OZE
Paroplynová elektrárna Alessandro Volta o výkonu 3600 MW
Paroplynová elektrárna Alessandro Volta o výkonu 3600 MW

Italský Enel zvažuje rychlejší odklon od uhlí, nahradit jej mají plyn a OZE

Emise CO2
11 komentářů
15. červen 2020, 13:15
Jan Budín

Italský energetický gigant Enel pravděpodobně uzavře své uhelné elektrárny provozované kromě Evropy například také v Latinské Americe dříve, než původně plánoval. Do konce letošního roku by se společnost ráda dostala pod hranici 10 GW provozovaného instalovaného výkonu v uhelných zdrojích. Úplný odklon od uhlí prozatím Enel plánuje na rok 2030.

Enel je stále jedním z největších provozovatelů uhelných elektráren mezi evropskými energetickými společnostmi a v květnu se dostal do hledáčku norského „ropného“ fondu kvůli nedodržování nových environmentálních pokynů, které požadují, aby společnosti vlastnily méně než 10 GW instalovaného výkonu v uhelných elektrárnách.

Antonio Cammisecra, CEO společnosti Enel Green Power a ředitel pro globální výrobu elektřiny v Enel, podle zahraničního serveru Platts v rozhovoru uvedl, že Enel plánuje dosáhnout tohoto milníku do konce letošního roku a že pravděpodobně dojde k urychlení odklonu společnosti od výroby elektřiny z uhlí, který je prozatím stanoven na rok 2030.

„Uděláme to rychleji, než jsme očekávali ještě před rokem. Není pochyb o tom, že do roku 2025 dokončí Enel odklon od uhlí v Itálii a z velké části i v dalších zemích,“ uvedl Cammisecra.

Náhrada plynem a obnovitelnými zdroji

Podle Platts Enel aktuálně plánuje uzavřít svou poslední uhelnou elektrárnu v Chile, a to několik let před plánovaným termínem. Tím bude v Latinské Americe provozovat už jen jednu uhelnou elektrárnu v Kolumbii. V říjnu loňského roku společnost prodala svou poslední uhelnou elektrárnu v Rusku.

Zbytek z uhelné flotily Enelu, která činí zhruba 11 GW, se nachází v Evropě. Zatímco v Itálii plánuje Enel konvertovat minimálně čtyři ze zbývajících pěti uhelných elektráren na zemní plyn, ve Španělsku plánuje nahrazovat uhelné elektrárny hlavně obnovitelnými zdroji energie.

Uvedené kroky mají vést ke splnění cíle Enelu snížit emisní faktor produkované elektřiny o 70 % mezi lety 2017 a 2030 a eventuálně snížit emisní faktor na nulu do roku 2050. Na konci loňského roku činil emisní faktor elektřiny produkované portfoliem elektráren ve vlastnictví Enelu 296 kg CO2/MWh.

Cammisecra dodal, že Enel prozatím nerozhodl, jak přesně dojde k vyrovnání emisí CO2 z portfolia plynových elektráren, ale že více věří zalesnění než technologiím pro zachytávání a uládání emisí CO2.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Josef
15. červen 2020, 13:30

Nechci vidět ceny zemního plynu za 5 let...

St
15. červen 2020, 16:24

Budou nízké. Příjemně nízké. Aspoň to tvrdí místní proroci a věrozvěsti, že díky OZE budeme co nevidět dostávat peníze za to, že používáme EE. Jediné kdo nám v tom mohou zabránit jsou protivní a neuvědomělí atomdědci, co nevěří na Svatou Grétu a pokrok, který přináší.

petr
16. červen 2020, 20:20

Pane St někdy bych chtěl vědět jak se opravdu jmenujete a čím se živíte.

Ta svaté Gréta mne vždy od srdce rozesměje, jak trefné...

Já se živím energetikou ve své privátní firmě a docela si nestěžuji...

St
17. červen 2020, 16:57

Zdravím pane Petře. Pan Vaněček by mě označil za Super Trola. A čím se živím? Tak to je různé. Jak kdy. Většinou chlebem, rohlíky, nepohrdnu celozrným pečivem. Mám rád sýry, kvalitní uzeniny (bedlivě sleduji z čeho a zdali jsou vůbec vyrobeny z masa), jím maso, brambory, pohanku, rýži. Nevyhýbám se ani ovoci a zelenině. Jsem takový všežravec.

Jsem rád, že Vás Gréta baví. Doufám, že tu nejste jediný.

Jinak můj obor není energetika a přeji Vám hodně úspěchů nejen ve Vaší práci.

Mě se na v diskusích líbí, jak zde někteří lidé co energetice opravdu rozumí věcně diskutují, podporují své názory fakty, čísly. Ale bohužel někteří mají svůj dle nich jediný správný názor a žádný argument je nepřesvědčí. Takže si tu a tam dovolím trošku do takových lidí rýpnout.

Milan Vaněček
17. červen 2020, 17:06

to je OMYL, jen za trolíka....

St
17. červen 2020, 20:11

Někdo by dokonce řekl, že potrefená husa se ozvala.

Jak je v Praze plné modrých zón. Snad ta zlá korona Vám to Vaše skvělé zastupitelstvo neskolí. Což by byla věčná škoda, protože protože Ti nynější pražští konšelé jsou studnice moudrosti, podobně jako Vy a plodí jednu genialitu za druhou.

Peter Kochjar
15. červen 2020, 16:43

Neviem aké budú ceny. Ale napr.v Dánsku sa žiadne nové rodinné domy nepripadajú na plyn. Plyn je u novostavieb minulosť. 5 percent novostavieb sú pelety,60 diaľkové kúrenie, zvyšok Tč. Diaľkové kúrenie má mix cca 20 percenta plyn niekde 0.

Josef
16. červen 2020, 10:26

Až se svět vyhrabe z krize což bude příští rok tak se to zase otočí a začne ekonomický růst, díky útlumu uhlí bude tento růst plně saturován růstem spotřeby plynu, což se nevyhnutelně projeví na růstu cen. Co se týče Dánska, pak je naprosto lhostejné čím se vytápí pár novostaveb, ale z čeho se vyrábí el. energie. V celé EU roste podíl plynu na výrobě el. energie, stejně jako v USA. Spotřeba plynu roste i v Číně a dalších zemí, plyn podle předpovědí měl být nejrychleji rostoucím zdrojem a teď je to ještě urychluje. Přitom investice do těžby prakticky stojí.

Milan Vaněček
16. červen 2020, 10:45

Opravte si: nejrychleji rostoucím zdrojem je OZE (VtE a FVE).

St
17. červen 2020, 16:59

To se nám to roste, když to ostatní platí. Docela by mě zajímalo, jak by to OZE vypadaly, pokud by se odbourali veškeré dotace.

Jan Veselý
16. červen 2020, 17:03

Kdo dělal ty předpovědi? Jestli to není stejná ptákovina jako to ostatní. Jmenovitě:

- Spotřeba zemního plynu pro výrobu elektřiny je až třetím nejvýznamnějším využitím po vytápění a průmyslových procesech.

- Růstem spotřeby plynu v EU, který je fakt "závratný", už 20 let +- osciluje kolem stejné hodnoty. Mezi 2010 a 2019 "vzrostla" produkce elektřiny ze zemního plynu o -65 TWh.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se