Nizozemská vláda oznámila záměr zavést uhlíková daň a uzavřít veškeré uhelné elektrárny do roku 2030. Uhlíková daň by měla začít platit již v roce 2020 a postupně by během deseti let měla podle prvních odhadů vzrůst z 18 EUR na 43 EUR. Cílem je snížit emise CO2 do roku 2030 téměř o polovinu.

Jednou ze zemí Evropské unie, které budou mít do roku 2020 problémy s dosažením svých klimatických závazků, je Nizozemsko. Nyní si vážnost situace začala uvědomovat i místní vláda, a proto přišla s několika opatřeními, které by měly v dalších letech zajistit dosažení cílů alespoň v roce 2030.

Nizozemská vláda navíc ukázala, že to s proměnou svého průmyslu myslí vážně. Nejenže představila plán na uzavření pěti aktuálně provozovaných uhelných elektráren, ale navrhla zavést i minimální cenu za tunu vypuštěných emisí CO2. Předběžně si vláda k dosažení klimatických cílů stanovila i rozpočet, již nyní se mluví o 4 mld. EUR.

Elektrárna Eemshaven
Elektrárna Eemshaven

V oblasti uhelných elektráren se Nizozemsko zřejmě inspirovalo u Velké Británie, pouze s tím rozdílem, že definitivní uzavření uhelných elektráren má proběhnout do roku 2030. To je poměrně kontroverzní rozhodnutí zejména vzhledem k tomu, že elektrárny Eemshaven a Maasvlakte byly zprovozněny teprve v roce 2014, resp. 2013.

O zhodnocení investice v případě těchto dvou elektráren tedy nemůže být řeč a je možné očekávat, že provozovatele nemine určitá forma finanční kompenzace.

Dalším klíčový plánem je zavedení minimální ceny emisní povolenky, která bude obdobně jako ve Velké Británii dopočtena k ceně povolenky v evropském systému EU ETS. Uvažuje se údajně nad tím, že by cena měla začít v roce 2020 na 18 EUR/t a postupně by se měla zvednout až na 43 EUR/t.

Cena elektřiny pro Nizozemský na rok 2019 a 2020, zdroj: ICIS
Cena elektřiny pro Nizozemský na rok 2019 a 2020, zdroj: ICIS

To je mimo jiné další signál pro budoucí evropský trh s elektřinou. Kromě aktuálně probíhající reformy trhu EU ETS se další země rozhodla zavést vlastní minimální cenu CO2. Na zprávy reagovaly především velkoobchodní ceny elektřiny, kde se podepsala možná minimální cena CO2 zejména na ročních kontraktech na rok 2020.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *